Linux'a geçmek için 10 neden!

Linux dur durak bilmeden gelişmesini sürdürürken, Linux’a geçmek için 10 neden sunuyoruz sizlere.
Daron DEDEOĞLU
LINUX’un 18. yaşına girdiği şu günler­de, ne kadar gelişip değiştiğini görmek için tek yapmanız gereken ona bir şans vermek. Biz de bu ortamı sağlamak için sizlere “Linux’u denemek için 10 neden” sunuyoruz. Umarız biz nedenlerimizi sıra­ladıktan sonra sizler de bu dur durak bil­meden gelişen sözde alternatif(!) sistemi denemeyi ciddi anlamda düşünürsünüz.
Linux’un “capcanlı” teknolojisi sayesinde onu denemek, kullanmak ya da kurcala­mak için sabit diskinize kurmanıza gerek kalmaz. Optik sürücünüz ve minimum 512 MB belleğiniz varsa Live CD/Canlı Sürüm olarak dağıtılan Linux türevle­rinden dilediğiniz bir tanesini sistemi­nizde misafir edebilirsiniz. Üstelik canlı sürümleri sisteminize kurmaya kalktı­ğınızda bilgisayarınızı kullanma özgür­lüğünüz kısıtlanmaz. Yani siz Linux’un çoklu masaüstü özelliği sayesinde, bir masaüstünde Linux’unuzu kurarken di­ğer masaüstünüzde internette gezebilir, faturalarınızı ödeyebilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilir ya da ofis işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Linux dağıtımları bir ev kullanıcısının ihti­yaç duyacağı hemen her türlü yazılımı ve daha fazlasını beraberinde; yani kurulum medyasının içerisinde getirir. Bu nedenle temel sistem kurulumu ve sonrasında ofis, oyun, anlık mesajlaşma, e-posta istemcisi veya geliştirme ortamları gibi paket yazı­lımları arayıp kurmakla uğraşmazsınız. Tüm ihtiyaçlarınız yaklaşık 30-35 dakika­da sabit diskinizde yerini alır.
Linux özgür ve esnektir. Sizi geliştirici­lerinin ya da dağıtıcılarının tercihlerine mahkum etmez. Linux dünyasında he­men her yazılımın (hatta grafiksel masa­üstü ortamlarının bile) onlarca muadili/ alternatifi vardır, ve bunlardan dilediğini­zi kurmak sadece birkaç dakikanızı alır.
Linux günümüzün birçok standardına tam uyumludur. Örneğin ofis belgeleri­nin uzantılarında, fontlarda ya da Flash gibi standartlaşmış teknolojilerde sizi zora sokmaz. Üstelik günümüzde birçok popüler yazılım geliştiricisi ürünlerinin Linux sürümlerini de çıkarmaktadır.
Linux çok kararlı ve güvenlidir. Sistemin en hayati bileşenlerini dahi güncelleseniz, değişiklikleri görebilmek için bil­gisayarınızı yeniden başlatmak yerine sadece yenilenen bileşenleri durdurup çalıştırmanız yeterlidir. Linux sisteminde kullanıcı yönetici haklarını sadece ihti­yaç duyduğunda çağırdığından dolayı, sistem dosyalarına erişme/yazma/silme işlemleri üçüncü parti yazılımlar aracı­lığından kullanıcının haberi (ya da izni) olmadan gerçekleşmez. Bu nedenle vi­rüs yazarları Linux’u hedef almazlar. En azından şimdilik.
Linux mükemmel bir geliştirme ortamı­dır. Hemen her dil için güçlü IDE’lere sahiptir ve kendisi de açık kaynak fel­sefesiyle topluluk tarafından geliştirildi­ğinden belgelemeler ve yardım dosya­ları çok çeşitlidir. Üstelik birçok dilde geliştirme yapabilmek için ek yazılımlar kurmanıza gerek yoktur. C/C+ + , PHP, Python, Java ya da Ruby gibi diller ön tanımlı olarak çoğu dağıtımın kurulum listesinde yer alır.
Linux görselliğe önem verir, eğlencelidir ve en janjanlı işletim sistemi olarak kar­şımıza çıkar. Linux, popüler masaüstü ortamlarına ön tanımlı olarak sağladığı görsel efekt motorları sayesinde düşük sistem gereksinimleriyle göz kamaştıran efektleri kullanmanızı sağlayarak size monotonluktan uzak bir kullanım sunar. Üstelik Look’n Glass gibi masaüstü or­tamları sayesinde dünyanın ilk ve ger­çek 3D masaüstü kullanımını kullanıcı­larına sunar.
Linux açık kaynak ve özgür yazılım fel­sefesiyle yoğrulmaktadır. Bu sayede hem kodlarının her bir satırı binlerce profes­yonel geliştiricinin denetiminden geçer, hem de isteklerinize uyacak şekilde tekrardan düzenlenebilir. Bu sayede gü­nümüzde yüzlerce farklı amaca hizmet etmesi için geliştirilmiş, sayısız Linux dağıtımı vardır. Üstelik buların büyük bir kısmı ücretsizdir. Linux’un diğer açık kaynak projeler­le arası çok iyidir. Bunlardan birisi de Windows uyumlu yazılımların/oyunların Linux ortamında çalışmasını sağlayan WINE projesidir. Küçük ve ücretsiz olan bu yazılım sayesinde popüler oyunlardan Photosop’a kadar birçok yazılımı kullan­dığınız Linux dağıtımı üzerinde çalıştıra­bilirsiniz. Üstelik Linux sunduğu ücretsiz sanallaştırma yazılımları sayesinde yük­sek kapasiteli bilgisayarlarda birden faz­la farklı işletim sistemini çalıştırmanıza da olanak verir.
Linux diğer işletim sistemlerinden farklı olarak donanım sürücülerini beraberin­de getirir. Sisteminize taktığınız hiçbir donanım için sürücü aramanıza gerek kalmaz. Kullandığınız dağıtım, donanım sürücülerini otomatik olarak bulup, iz­ninizi alarak sisteminize yükler. Üstelik bunu 64 bit sistemlerde de kolaylıkla yapar. Çünkü Linux diğer işletim sistem­lerinden çok çok önceden 64 bit mima­risine geçmiştir ve sürücü altyapısı bu mimaride de sorunsuzdur. Bunun teme­linde birçok sürücünün donanım üretici­leri tarafından değil de açık kaynak top­luluğu tarafından geliştirilmesi yatar.
Kaynak: www.milliyet.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.