Mobil dünyada Linux yükselişte

Mobil cihazlarda işletim sistemi olarak Linux tabanlı uygulamaların kullanımı artış gösteriyor. Verilere göre 2013’e kadar akıllı telefonlardaki Linux oranı %23 olacak.
Son dönemde Google’ın Android’i ve LiMo platformu gibi uygulamaların da duyurulmasıyla birlikte mobil cihazlar üzerinde kullanılan işletim sistemlerinde Linux tabanlı uygulamaların kullanımında bir artış gözlemleniyor. Öngörülere göre 2013 yılına kadar akıllı telefonların %23’ünde Linux tabanlı sistemler yer alacak.
“Akıllı telefonlar ve işletim sistemi pazarı” adıyla araştırma şirketi ABI tarafından duyurulan rapor sonuçlarında esnek yapısı ve lisans sorunları olmaması nedeniyle Linux tabanlı sistemlerin hızlı bir artış gösterdiğine dikkat çekiliyor. Öte yandan bu sistemlerin geliştirilme sürecinin de düşük maliyetlere sahip olduğu iletiliyor.
Linux Mobile Foundation ve açık kaynak dünyasına yönelik çözümler üreten Open Handset Alliance bu segmentteki sürücülerin yaygınlaşması ve mobil cihazlara Linux’ların uyumlu hale getirilmesi adına çalışmalarını da sürdürüyor.

2007’de kurulan ve özellikle “cep” cihazlarına yönelik Linux yazılımları üreten LiMo Foundation ise son dönemde Linux tabanlı ilk mobil ürünlerinin duyurusunu yaptı. Bu platformun yer aldığı ürünlerin Google’ın Linux tabanlı Android yazılımından önce piyasaya sürülmesi de bekleniyor.
kaynak: www.cnetturkiye.com

Önceki İçerikNokia 7510 Supernova
Sonraki İçerikCrysis Warhead (Crysis 2)
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.