Nasıl serbest muhasebeci ve mali müşavir olunur, Muhasebeci ve mali müşavir olabilmenin koşulları nelerdir

Serbest muhasebeci mali müşavir olabilmek için iktisat, işletme, muhasebe, maliye, hukuk, bankacılık, kamu yönetimi, siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya denkliği yüksek öğrenim kurumlarınca onaylanmış yabancı yüksek öğretim kurumlarından en az lisans düzeyinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans düzeyinde mezun olmakla birlikte, belirtilen dallardan lisans üstü düzeyinde diploma almış olmak gerekmektedir.
Serbest muhasebeci mali müşavir olmak için ilk olarak staj yapmak gerekmektedir. Staja başvurabilcek kişiler de yukarıda belirttiğimiz gibi belirtilen eğitim kurumlarını tamamlamaları gerekmektedir. (3568 sayılı kanunun 4. maddesindeki genel koşullar ile 5/A maddesi)
Serbest muhasebeci olabilmek için serbest muhasebeci mali müşavir olabilmek için gerekli olan fakülte ve yüksek okullarının konuları ile ilgili ön lisans düzeyinde mezun olanlar ile ticaret ve maliye meslek liselerinden mezun olanlar serbest muhasebeci olabilmektedirler.
Serbest muhasebeci olmak için yine ilk olarak staj yapmak gerekmektedir. Staja başvurabilecek kişiler de yukarıda belirtilmiştir. (3568 sayılı kanunun 5/B maddesi)
Staja başvuruda bulunacak kişilerin diploma, mezuniyet belgesi ve denklik koşullarını içeren belgeleri mutlaka sunmaları gereklidir.
Kaynak: www.tekblogcu.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.