Nokia Google ile birleşiyor mu?

Nokia’nın sahibi olduğu Symbian ve Google’ın geliştirdiği Android platformlarının 3 ila 6 ay içerisinde birleştirileceği dedikoduları yayılıyor.

Kısa bir süre önce Nokia tarafından satın alınan Symbian işletim sistemiyle Google tarafından bir süredir geliştirilen Android işletim sistemlerinin 3 ila 6 aylık bir süre içerisinde birleştirileceği ve ortak hareket edecekleri konuşuluyor. Google ve Nokia’nın benzer açık kaynak stratejilerini takip etmesi de bu olasılığı kuvvetlendiren olaylardan birisi.
Nokia ve diğer Symbian kullanıcıları, akıllı telefonlardaki işletim sistemleri üzerine pazarda herhangi bir markayla yarışmak niyetinde değiller. Ancak Google’ın Android ile bu alandaki işletim sistemlerine de el atması sektörde bazı değişikliklere yol açabilecek bir hamle olarak görülüyordu. Nitekim sunulacak olan uygulamaların çeşitliliği ve getirilecek farklı teknolojilerin rekabeti oluşturmaya aday olacağı da düşünülebilir.
Teknoloji uzmanları ve piyasa analistleri bu birleşmenin 3 ila 6 ay arasında gerçekleşeceğini öngörüyor. Aynı sponsorların her iki girişimci için de devreye girdiği ve tek bir işletim sistemi oluşturulması yönünde istekleri bulunduğu yine konuşulanlar arasında.
Symbian’ın haklarının tamamının satın alınmasının ardından Nokia yeni bir açık kaynak tabanlı işletim sistemi hazırlayacağını ve bunun 2009’un ilk yarısında piyasaya sunulacağını bildirmişti. Google ise Android ile Open Handset Alliance adı altında yine benzer şekilde açık kaynak tabanlı bir sistem geliştiriyordu. Uzmanlara göre iki şirketin de birbirine sıcak bakması için haklı nedenleri var. Mevcut potansiyellerin kullanımı da bu konuda ilk sıralarda yer alıyor.
Kullanıcılar açısından bakıldığında ise birleşme yine faydalı olacak gibi görünüyor. Nitekim birden fazla “önem sahibi” işletim sisteminin yerine tek bir platform oluşturularak bunun üzerinde çalışacak uygulamalar ve yazılımların geliştirilmesi bölünmeyi de engelleyecek. Dolayısıyla eğer gerçekleşirse Symbian ve Android’in birleşmesi herkesin kazanmasına yol açan faydalı bir girişim olacak gibi görünüyor.
Kaynak:   

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.