Nokia N97 testte

“Nokia netbook’ları öldürüyor.”, “İşte iPhone-katili bu.”, “Google cep telefonu böyle olmalıydı”, “Çıkmasını bekleyemiyorum”… İnternette Nokia N97 hakkında yapılan yorumlar Barselona’da tanıtılan bu cihazın neredeyse her yerde bir umut dalgası oluşturduğunu gösteriyor. CHIP Online Nokia World’de tanıtılan N97’yi bir teste tâbi tutma şansı yakaladı.
Cep telefonu pazarının lideri sunumlarda, videolarda ve röportajlarda büyük vaatlerde bulundu ve bunların sonucu olarak gittikçe daha da artan bir hayran kitlesi oluştu.
CHIP Online’ın N-serisinin yöneticisi Ukko Lappalainen ile yaptığı röportajda N97’nin var olan bir modelin geliştirilmiş sürümü değil, bilakis tamamen yeni nesil bir cihaz olduğu ortaya çıktı. Nokia şimdiye kadar N-serisi telefonları “Multimedia Computer” olarak tanımladı, N97 ile mobil internet merkezi çağının başlaması bekleniyor. Diğer bir deyişle Nokia, en sonunda mobil internet konusunda bir adım atmış olan Apple ve Google ile savaşı başlatıyor.
Finlandiyalılar sezgisel bir şekilde kullanılması beklenen ve geniş donanım yelpazesi sunan kızaklı bir model ile karşılık veriyor: Dokunmatik ekran üzerinden parmakla veya klavye üzerinden sıradan cep telefonları gibi. GPS navigasyon, 5 Megapiksel kamera, 32’den 48 GB’a kadar genişletilebilen bellek ve multimedya çalar fakat başrolü internet oynuyor: N97 mobil-internet ve PC-internet arasındaki farkları ortadan kaldıracak.
Nokia N97’nin yaklaşık 660 Euro (yurtdışı fiyatı) karşılığında satışa sunulması bekleniyor ki, daha fiyatı bile sunduğu özelliklerin yanında bir savaş başlangıcını çağrıştırıyor. Nokia hayranlarını üzecek olan tek şey “2009’un ilk yarısı içinde herhangi bir zaman” şeklindeki çıkış tarihi. Nokia bu ifade ile hem hayranlarını kıvrandırıyor hem de gerekli optimizasyonlar için zaman kazanıyor. Bu zamana da ihtiyaç var, zira Nokia World’de tanıtılan N97 bir beta-sürümü ifade ediyordu. Hem dış görünüş hem de menü ve fonksiyon yapısı yeniden elden geçirilecek. CHIP Online, uygulama testinde bunu da göz önünde bulundurdu.
Kaynak ve devamı için:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.