Nokia ve Facebook'tan Dev Atak!

Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden Nokia ve sosyal ağ sitelerinin en büyüklerinden Facebook, mobil dünyayı hareketlendirecek bir sosyal platform üzerinde çalışıyor!
Nokia ve Facebook mobil dünyayı hareketlendirecek bir sosyal platform için işbirliği yapmaya hazırlanıyor. Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden Nokia ile, sektöründe en büyük sosyal ağ sitesi Facebook’un ortak yapmayı planladıkları yeni bir proje yakında hayata geçebilir.
Proje kapsamında A.B.D.’de bulunan Facebook ağlarını doğrudan Nokia cep telefonlarına dahil etmek amaçlanıyor. Wall Street Journal’da yayınlanan habere göre, iki şirket yaklaşık 1 yıldır bu işbirliği üzerine çalışıyor.
Ayrıntılarının gizlendiği proje kapsamında, Facebook sosyal ağ sitesinin tüm Nokia telefonlarda çalışabilecek bir opsiyon olması planlanıyor. Hali hazırda bazı cep telefonlarında Facebook uygulaması bulunuyor, fakat yeni projede cep telefonu ve kullanıcıların Facebook hesaplarının tamamen ortak çalışması amaçlanıyor. Söylentilere göre, özellikler arasında kullanıcının cep telefonundan çektiği bir fotoğrafın anında Facebook profilinde gözükebilmesi ve mesajların entegrasyonu da bulunuyor. Bir kazan-kazan stratejisi ile yola çıkan 2 şirketin mobil dünyasını çok şaşırtması bekleniyor.
Nokia geçtiğimiz dönemde, web servisi olan Ovi ve mobil sosyal ağ olan Mosh ile işbirlikleri yapmış, fakat bunlar yeteri kadar ilgi görmemişti. Yine geçtiğimiz aylarda Universal müzik kataloglarını cep telefonlarında yayınlamış, YouTube ile bir anlaşma yapmış ve aynı zamanda dijital harita ve navigasyon sağlayıcısı olan Navteq’i, ve medya paylaşım sitesi Twango’yu (yaklaşık 100 milyon Dolar) satın almıştı.
Apple iPhone ise bir süredir standart Facebook ve Myspace uygulamarını hizmet olarak sunuyor.
Ozan Vural
Kaynak: www.milliyet.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.