Oytek Sanallaştırma Çözümlerini Tanıttı

OYTEK, sanallaştırma alanının dünya lideri şirketi VmWare’in çözümleriyle hayata geçirdiği projelerle, hem maliyetlerde büyük tasarruf elde edilmesine; hem de donanıma duyulan ihtiyacı azaltarak yer ve enerji tasarrufuna yardımcı oluyor…
OYTEK’in VmWare ile gerçekleştirdiği toplantıda bir sunum yapan OYTEK Servis Hizmetleri Profesyonel Servisler Grup Yöneticisi Zafer Çıklaçekiç; şirketler için oldukça değerli olan bilişim yatırımlarının korunması, devamlılığının sağlanması, operasyonel anlamda harcanan zaman ve artan enerji maliyetlerinin azaltılması için kurumlarda belli tedbirler alması gerektiğini belirterek sözlerine başladı. Çıklaçekiç sanallaştırmanın bu anlamda, BT’nin en önemli ve kritik konusu haline geldiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Şirketlerde tek donanım markasına bağlı kalmamak, açık bir bilgi işlem platformuna sahip olmak, projelerde ansal kaynak ihtiyaçlarına en hızlı şekilde ulaşmak, merkezi bir yönetime sahip olmak gibi faydalarıyla sanallaştırma günümüzün en önemli konularından biri haline geldi. Sanallaştırma maliyetleri azaltmak, enerji tasarrufu sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda bilişim teknolojisine yapılan yatırımların kurumlara, artan oranda bir katma değer yaratmasına da destek oluyor. Hızlı ve etkin bir şekilde fiziksel ve sanal ortamları yöneterek iş süreçlerini kolaylaştırırken, firma içi kaynakların da daha verimli kullanılmasını sağlıyor.”
Felaket kurtarma senaryolarında, yedekleme ve yama yönetimine getirmiş olduğu avantajların da unutulmaması gerektiğini vurgulayan Çıklaçekiç; veri merkezlerindeki sunucuların işlemci ve bellek kapasitesinin yüzde 15 ila 18’ini kullandığını; atıl kalan kapasitenin verimli bir şekilde kullanılmasının, sadece sunucular açısından değil; veri merkezi içinde kullanılan enerji, soğutma, bakım, yönetim, yer gibi kaynaklar açısından da tasarruf edilesine yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.
“BT Yöneticilerinin şu anda karşı karşıya olduğu en önemli konu, var olan varlıklarla BT’den en yüksek verimi alabilmek. Kullanımı giderek artan mobil cihazlarla her an her yerden sisteme ulaşma rahatlığını isteyen kullanıcılara; bu özgürlüğü sağlamak güvenlik tarafında ciddi risklerin ortaya çıkmasına neden oluyor. İşte bu noktada Vmware çözümleriyle oluşturulan masaüstü sanallaştırması en güvenli erişimin elde edilmesini sağlıyor. Kullanıcılar arzu ettikleri verilere uzaktan kolaylıkla ulaşmanın rahatlığını yaşarken; veriler veri merkezinde sürekli güven altında oluyor. Böylece güçlü bir merkezi yönetim ile hem BT kontrolü sağlanırken; kullanıcıların da sisteme rahatlıkla erişim ve işlerini yapabilme özgürlüğü verilmiş oluyor.”
VmWare’in Türkiye Distribütörü Hayat Bilgi Teknolojileri CEO’su Mustafa Kayer ise katılımcılarla popüler bir konu haline gelen Cloud Computing (Bulut Sistemi) konusundaki son gelişmeleri paylaştı.
“Bir uygulamanın, web üzerinden, kurum ya da kişilerin kendi sistemlerinde herhangi bir kurulum gerektirmeden çalışabilmesi temeline dayanan Cloud Computing, sanallaştırma çalışmalarının yaygınlaşmasıyla birlikte daha da önem kazanan bir konu haline geldi. ‘Daha fazla kaynak daha çok performans değildir’ yaklaşımı ile ortaya çıkan Vmare vSphere ile verimli, sürekli ayakta olan ve güvenli bir verimerkezinin inşa edilmesini sağlıyoruz. Daha fazla kaynak daha çok performans anlamına gelmez. Bu noktada da doğru iş yüküne karşı doğru mimari ve konfigürasyon performansının oluşturulması gereklidir. Biz de bunu VmWare vSphere ile sağlıyoruz.”
Mustafa Kayer sanallaştırma çalışmalarının sağladığı avantajlarla ilgili çarpıcı bir örnek vererek konuşmasını tamamladı: “VmWare’in düzenlediği büyük bir etkinlikte oluşturulan örnek sanal altyapı ile 48 kat enerji tasarrufu; 88 kat yer tasarrufu ve 500 km uzunluğunda kablo tasarrufu sağlanmıştır. Sanırım verilen bu örnek bile sanallaştırmanın sağladığı temel avantajları özetleyen en iyi örnektir.”
Kaynak: www.basinbulteni.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.