Pardus 2009 görücüye çıktı!

Pardus 2009, TÜBİTAK UEKAE’de düzenlenen toplantıda resmi olarak tanıtıldı. İşte tüm detaylar…
Pardus projesinin daha hızlı, kaliteli ve yepyeni bir masaüstü deneyimi sunan son sürümü Pardus 2009, TÜBİTAK UEAKE’da düzenlenen basın toplantısı ile basın mensuplarına tanıştırıldı. PARDUS 2009 hakkında TÜBİTAK UEKAE İş Geliştirme Sorumlusu Cüneyt Bağcıoğulları “Pardus projesi için bugüne kadar UEKAE’nin özgelirlerinden ayrılan yaklaşık 4 milyon TL’lik kaynak kullanıldı. Pardus’un önceki dönemlerde kamu projelerinde gösterdiği başarı, maliyet avantajı ve sağladığı katma değerin de etkisiyle DPT tarafından 2009 yılından itibaren 3 yıl için toplam 14,5 milyon TL tutarında kaynak sağlanarak desteklenmesi kararlaştırıldı.” dedi.
PARDUS 2009 Proje yöneticisi Erkan Tekman ise “Pardus 2009’un daha hızlı, kaliteli ve yepyeni bir masaüstü deneyimi sunduğunu, hızlı, güvenli ve kararlı altyapısı ile herkesin kolayca kurup kullanabileceğini ve böylelikle kullanıcılar için özgür yazılımın kapılarını ardına kadar açtığını” belirtti.
Pardus 2009
Pardus projesinin daha hızlı, kaliteli ve yepyeni bir masaüstü deneyimi sunan son sürümü Pardus 2009, YALI ve PiSi’de yapılan iyileştirmeler ile kurulum hızı 2 kat artıyor ve ortalama bir bilgisayara 15 dakikada kurulabiliyor. Ayrıca kurulu sistemde son yapılan güncellemeleri geri almak, silinen önyükleyiciyi tekrar yüklemek gibi kurtarma ve sorun giderme işlemleri de yeni YALI ile yapılabiliyor.
Geliştirilen önbellek sistemi ile Paket Yöneticisi ve PiSi artık çok daha hızlı çalışıyor. PiSi’nin paketleme sisteminde yapılan iyileştirmelerle artık paketler ortalama yüzde20 daha az yer kaplıyor. Öntanımlı olarak delta paket desteğinin açık olduğu Pardus 2009’da paket kurma ve güncelleme işlemleri daha az ağ bağlantısı kullanıyor ve çok daha hızlı yapılıyor. Paket bileşenlerindeki değişiklikler ile artık Paket Yöneticisi’nde istenen araçları bulmak da çok daha kolay.
Pardus 2009‘u bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.
Kaynak: www.chip.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.