Partiton Magic 7.0 ile F-disk

Ozellikle Windows XP cıktıgından beri insanlar format atmada zorlanıyorlar. Partition Magic butun formatları (NTFS, Fat32, Linux Ext2 gibi…) tanıyor ve cok kısa bir surede grafik ortamda format atma imkanı veriyor. Bu yazıda dos ortamında F-disk yapmakta zorlananlar icin windows ortamında F-disk yapmayı inceleyecegiz.
F-disk grafik ortamda gerceklesiyor. Formatlama ile uğraşmıyorsunuz. En önemlisi de F-disk yaptıgınız partisyondaki bilgileri kaybetmeden ikinci bir partitiona sahip oluyorsunuz.
İlk önce porgramı çalıştırıyorsunuz.*Benim hard diskimde 6 adet partition var. Bu yuzden C,D,E,F,G, birde NTFS formatlı Win XP partisyonu var. F-diske baslamak icin asagıdaki resimde en altta solda yer alan Create New Partition seçeneğini tıklıyoruz.

İleri (next) tuşu ile devam ediyoruz.

“no” seçeneği ni secip İleri (next) tuşuna tıklıyoruz.

Burada partisyonun hangi formatta olmasını istediginizi belirliyorsunuz.Win9x-Me-2000 icin Fat32,WinXP icin NTFS, Linux icin Ext2 formatlarından birini seciyoruz ve İleri (next) tuşuna tıklıyoruz.

C surucusu Primary (Birincil) surucu oldugu icin seçili durumda gelen “Logical (mantıksal)”surucu tipini secmek durumundayız.. İleri (next) tuşuna tıklıyarak devam ediyoruz.

Burda HDD’imizdeki tum partitionları goruyoruz. Hic bir islem yapamadan İleri (next) tuşuna tıklıyoruz.

Olusturmak istedigimiz yeni partisyonun maximum kac GB olabilecegini buradan gorebiliyoruz.İleri (next) tuşuna tıklıyıp devam ediyoruz.

Size for new partiton” kısmına olusturmak istedigimiz yeni partisyonun maximum olarak gösterilen 8942.4 GB’dan buyuk olmaması sartıyla buraya giriyoruz. “Enter the label for the new partition” kısmına oluşturulacak bolumun adını yazıyoruz.

Bilgilerin dogrulugundan emin olduktan sonra “finish” tuşu ile işlemi sonlandırıyoruz.

Finish dedikten sonra bilgisayar kapanacak ve tekrar başlatılırken bölümlemeyi yapacaktır. Açılıştan sonra gelecek ilk pencereye next, diğerine de finish demelisiniz. Hard diskinizi bölümleme 3 dk sürüyor ve hiç bir bilgi kayıp olmuyor.
Partiton Magic programının ozellikleri bu kadarla sınırlı degil tabiki. Her zamanki gibi gerisi de sizlere kalıyor.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.