SGK'lı hastalara kötü haber!

SGK’lı hastalardan alınan fark attı. İşte 1 Ocak’tan itibaren özel hastanelere ödenecek ücret!
Özel hastanelerde SGK’lı hastalardan alınan yüzde 30’luk fark ücreti yüzde 70’e çıkarıldı. 1 Ocak’tan itibaren SGK’lı hastaların özel hastanelerdeki tedavi masrafları 2.5 kat artıyor
SGK ile özel sağlık sektörü arasında uzun süredir tartışılan SGK’lı hastalardan alınan yüzde 30 fark kısıtı yüzde 70’e çıkarıldı. 1 Ocak 2010’dan itibaren uygulanacak karara göre SGK’lı hastalar özel hastanelerde tedavi olduklarında, hastaneye SGK’nın belirlediği ücretin yüzde 70’i kadar fark ücreti ödeyecek. Bu durum SGK’lı hastaların özel hastanelerdeki tedavi masraflarını neredeyse 2.5 kat artırıyor. Yani özel hastanede bin liralık bir tedavi gören hasta daha önce 300 lira fark ücreti öderken 1 Ocak’tan itibaren 700 lira ödeyecek.

1 Ocak’tan itibaren özel sağlık hizmetlerinden faydalanan SGK’lı hasta sayısının düşmesi bekleniyor. Karar özel hastaneleri de memnun etmedi. Özel Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı DR. Reşat Bahat, “Bu yönerge 2008 yılının 31 Aralık tarihinde çıkması gerekiyordu. Şimdi hastadan alınan fark ücretinin yüzde 70’e çıkması özel hastaneler için olumlu gibi görünse de yeterli değil. Biz fark ücretlerindeki sınırlamanın kaldırılmasını istiyoruz” dedi.
Son 5 yılda gerçekleşen enflasyona göre SGK’nın tedavi ücretlerini yüzde 45 artırması gerektiğine dikkat çeken Bahat şöyle konuştu:
‘Bıraksınlar biz belirleriz’
“Planlamada ise özel sektör lehine gevşeme istiyoruz. Özel sektörün yıllık gideri 12 milyar TL. SGK ise 5.3 milyar TL bütçe veriyor. Bu tablo vahim durumumuzu açıklıyor.”
Medicana Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt da fark ücreti sınırlamasına karşı olduklarını ifade etti. Bozkurt, “Elbette yüzde 70 fark ücreti, yüzde 30’dan iyidir. Ama SGK’nın tedavi liste fiyatları çok düşük. Biz fark sınırı olmasın istiyoruz. Bıraksınlar, hastadan ne kadar fark alacağına özel hastaneler karar versin” diye konuştu.
Kaynak ve devamı için:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.