Şili'de 8.8 büyüklüğünde deprem

Şili’de 8.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre 47 kişi yaşamını yitirdi.
Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin merkez üssünün Santiago’nun 325 kilometre güneybatısı ve Concepcion kentine 115 kilometre uzaklıkta olduğunu belirterek, depremin yerin 35 kilometre altında meydana geldiğini duyurdu.
Şili radyosu, depremin merkez üssü yakınlarında görev yapan gazetecilerin, depremde ölenlerin sayısının 47 olduğunu bildirdiğini duyurdu.
Yetkililer, Şili’nin orta kesimlerine çok büyük zarar verme kapasitesine sahip depremden sonra binaların yıkıldığını, elektrik ve telefon hatlarının kesildiğini söyleyerek, depremin verdiği hasarın boyutunu tahmin etmenin zor olduğunu ifade etti. Deprem sırasında başkent Santiago’daki binaların 1.5 dakika sallandığı bildirildi. Sarsıntının Arjantin’den de hissedildiği bildirildi.
Depremin ardından en büyüğü 6.9 olmak üzere artçı şoklar da meydana geldi.
Bu arada, yerel bir radyo istasyonu, Şili donanmasına dayandırdığı haberinde, Şili’nin güneyinde tsunami alarmının kaldırıldığı duyurdu.
Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin, Şili’deki merkez üssü yakınlarındaki sahil boyunca yıkıcı etki yaratabilecek tsunami oluşturduğunu bildirmişti.
Kurum, ilk açıklamasında depremin büyüklüğünün 8.3 olarak hissedildiğini bildirmiş, daha sonra büyüklüğün 8.5’e olduğunu bildirmişti.
Depremden sonra Şili, Peru, Kolombiya, Panama, Kosta Rika ve Antartika için de tsunami alarmı verilmişti.
Nüfusu 250 bin civarında olan Concepcion, Santiago ve Valparaiso ile beraber ülkenin en önemli üç şehrinden biri ve Santiago’dan sonra ülkenin ikinci önemli ekonomi merkezi durumunda.
Şili 1960 yılında da 9.5 büyüklüğünde bir depremle sarsılmıştı. Binlerce insanın öldüğü deprem 20. yüzyılın en büyük depremi olarak kaydedilmişti.
Kaynak: www.e-kolay.net

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.