Şirketlerden 45 bin kişiye iş

İşsizliğe dair olumlu sinyaller olmasa da, holdingler ve şirketlerden peş peşe gelen işe alım haberleri işsizlere umut oldu.
Krizin ardından katmerlenerek güçlenen işsizlik sorununa dair bu yıl da olumlu sinyaller gelmiyor. Hükümetin 2009 yılı için yüzde 14.8 olan işsizlik tahmini yüzde 14 ile beklentilerin altında çıksa da, bu yıl için öngörülen işsizlik oranı yüzde 14.6.
Gazete Habertürk’ten Meltem Ersoy’un haberine göre, Hükümetin 2010 programına göre bu yıl 308 bin kişiye istihdam yaratılması bekleniyor. Bu koşullarda Türkiye’nin önde gelen holding ve şirketlerinin bu yıl için açıkladığı yeni istihdam planı 45 bin kişiyi bulmuş durumda. Bu rakamın yüzde 25’i, 7 holding, 1 şirket, 5 banka ve perakendecilerin çatı örgütünce gerçekleştirilecek.
KOÇ VE ZORLU HOLDİNG
Koç, Sabancı gibi Türkiye’nin önde gelen holdinglerinin 2010 yılı için yaklaşık yüzde 5-6’lık istihdam artışı yapmayı planladığı dikkat çekiyor. Holdingler arasında en yüksek artışı yüzde 16 ile Zorlu Holding’in yapacağı göze çarpıyor. Bunun nedeni de Holding’in Zincirlikuyu’da yapımını sürdürdüğü inşaatın tamamlanmasıyla burada sıfırdan yaratılacak istihdam olarak gösteriliyor.
BANKACILIK SEKTÖRÜ
Öte yandan, bu yıl istihdamını artıracak en önemli sektörlerden bir tanesi de bankacılık olarak öne çıkıyor. Geçen sene kâr ettikleri halde toplu işten çıkarmalarla yoğun şekilde eleştirilen bankacılık sektörünün bu yıl istihdamda atılım yapacağı dikkat çekiyor.
BİM 22 BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK ÖNGÖRÜSÜ
Ayrıca istihdamda öne çıkan bir diğer sektör olan perakendede toplu işe almalar yaşanması bekleniyor. Perakendecilerin çatı örgütü Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) üyeleri bu yıl için 22 bin 500 kişiye istihdam sağlayacağı öngörüsünde bulunuyor. Buna ek olarak holdinglerin yapacağı alımların sektörel dağılımlarına bakıldığında da yoğun olarak perakende sektöründe işe alım yapılacağı gözler önüne seriliyor
Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.