Sultan Ahmet Camisi hakkında bilgi, Sultan Ahmet Camiinin mimarı kimdir, Sultan Ahmet Camisini kim yaptırdı, Sultan Ahmet camisi neden 6 minareli yapılmıştır

1609-1616 yılları arasında sultan ı. ahmet tarafından istanbul’daki tarihi yarımadada, mimar sedefkâr mehmet ağa’ya yaptırılan cami. mavi, yeşil ve beyaz renkli iznik çinileriyle bezendiği için avrupalılarca “mavi cami (blue mosque)” olarak adlandırılır.
ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesiyle, istanbul’un ana camii konumuna ulaşmıştır. yapının mimari ve sanatsal açıdan dikkate şayan en önemli yanı, iznik çinileriyle bezenmesidir. bu çinilerin süslemelerinde sarı ve mavi tonlardaki geleneksel bitki motifleri kullanılmış, yapıyı sadece bir ibadethane olmaktan öteye taşımıştır.
sultanahmet, türkiye’nin altı minareli ilk camisidir. bir efsaneye göre dönemin padişahı ı. ahmet, başta minareleri altından yaptırmak istemiştir. ama kaplamada kullanılacak olan altının değeri padişahın bütçesini fazlasıyla aşınca, caminin mimarı sedefkar mehmet ağa bu emri güya yanlış işiterek, “altın” sözcüğünden “altı” yaparak, camiyi 6 minareli inşa ettirmiştir.
sultanahmet camii’nin 1895 yılındaki hali
ayasofya ve sultanahmet camiicaminin ibadethane bölümü 64 x 72 metre boyutlarındadır. 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı 23,5 metredir. caminin içi 260 pencereyle aydınlatılmıştır. yazıları diyarbakırlı seyyid kasım gubarî tarafından yazılmıştır. çevresindeki yapılarla birlikte bir külliye oluşturur.
avlunun batı girişinde, demirden ağır bir kordon bulunmaktadır. bu kordon avluya atıyla giren padişahın kafasını çarpmaması için eğmesini gerektiriyordu. bu, padişahın bile camiye girerken kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini göstermek amaçlı sembolik bir eylemdi.
Kaynak: www.tekblogcu.com izni ile alınmıştır

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.