Tam Gün yasasının bilinmeyenleri

Tam Gün yasasının bilinmeyenleri
Çok tartışıldı, konuşuldu. Kamuoyu tam Gün yasasını yeterince bilmiyor. İşte yasanın mevcut uygulamadan farkları.
Tam gün yasası Meclis’ten geçti. Kamuoyunda yasanın ayrıntılarını bilmeyen çok sayıda vatandaş var. Hatta sağlık çalışanları bile yeterli derecede bilgi sahibi değil.. İşte bu haber yeni ve eski yasa arasındaki farkları göstermesi açısından önem arzediyor..
Öte yandan Sağlık Bakanı Recep Akdağ Tam Gün Yasası’na ilişkin bir açıklama yaptı.. Akdağ ”Vatandaşlarımız için çok güzel bir yasa yaptık, sağlık çalışanları için de çok güzel bir yasa yaptık” dedi.
Üniversite Hastaneler Birliği Toplantısı’na katılmak üzere İzmir’e gelen Sağlık Bakanı Akdağ, İzmir Valiliğini ziyaret etti. Akdağ, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, son 1,5 yıldır üniversite hastaneleriyle ortak çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
TARİHİ BİR KANUN YAPTIK
Tam Gün Yasası’nın etkilerine ilişkin bir soru üzerine Bakan Akdağ, şunları kaydetti:
”Şükürler olsun. Tam Gün Yasası, vatandaşımızın işini kolaylaştıran, bir üniversite hastanesine gittiğinde, özel muayene parası öderse ancak hizmet alabildiği bir sistemi tarihe gömmüş oldu. Sağlık Bakanlığı hastanelerinde altı ay, üniversite hastanelerinde bir sene geçiş süreci var. Buralarda muayenehanesi bulunan hekimlerimize fırsat tanımak ve sistemi düzenlemek amacıyla geçiş süreci olacak. Vatandaşlarımız için çok güzel bir yasa yaptık, sağlık çalışanları için de çok güzel bir yasa yaptık. Hekimle hastası arasında doğrudan para al-ver ilişkisinin olduğu bir sistemin kimseyi rahat ettirmediği açıktı. Tarihi bir kanun yapmış olduk.”
ÜNİVERSİTE HASTANELERİNİ BORÇLARI
Sağlık Bakanı Akdağ, Tam Gün Yasası ile Sağlık Bakanlığının borçları bulunan üniversite hastanelerine destekte bulunup bulunmayacağına ilişkin soruya, ”Tam Gün Yasası, üniversite hastanelerinin daha verimli çalışmasını sağlayacağı için finansal açıdan hastanelerimizin işini kolaylaştıracak bir düzenlemedir” yanıtını verdi.
HEKİMLERİ MAAŞLARI
Bakan Akdağ, Başbakan Erdoğan’ın, ”Hekimlerin benim kadar maaşı olacak” açıklamasının hatırlatılması üzerine, ”Şu anda Sağlık Bakanlığı hastanelerindeki değerli meslektaşlarımın, uzman hekimlerin ortalama gelirleri, maaşları ve ek ödemelerle 6 bin 500 lira civarındadır” diye konuştu.
Kaynak ve devamı için:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.