Türkiye ABD'ye kalkan mı olacak?

Polonya gazetesinden sonra New York Times gazetesi de ABD’nin füze savunma sistemini Türkiye’ye kurabileceğini yazdı.
Polonya gazetesinden sonra New York Times gazetesi de ABD’nin Avrupa’da planladığı füze savunma sistemini Türkiye’ye kurabileceğini yazdı. ABD’nin, Rusya-Türkiye yakınlaşmasından kaygılandığı belirtilirken, uzmanlar ‘Ankara kabul etmez’ diyor
Polonya gazetesinden sonra Amerikan New York Times gazetesi de ABD’nin Avrupa’ya kurmayı düşündüğü füze savunma sistemi için muhtemel yerler arasında Türkiye’nin de bulunduğunu yazdı. Barack Obama yönetiminin, füze kalkanı için Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne alternatifler aradığı belirtilirken bu değişiklik arayışının Almanya ve Rusya’yı memnun ettiği, Doğu Avrupa’daki Amerikan müttefiklerinin ise aksine memnun olmadığı aktarıldı.
KARAR GELECEK AY VERİLECEK
Gazete, planın Obama’nın önümüzdeki ay gerçekleştirilecek BM Genel Kurulu toplantısında Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile yapacağı görüşmeye yetiştirilmeye çalışıldığını kaydetti. Gazeteye göre, Obama takımının ele aldığı alternatifler arasında Türkiye ve Balkanlara füze rampası ve radar üsleri kurulması da var. Yetkililere göre asıl amaç Rusya’yı yatıştırma değil, İran’ın füze tehditlerine karşı önlem almak.
BUSH’TAN MİRAS KALDI
Bush’tan Obama’ya miras kalan füze savunma sistemi projesi, İran’ın füze tehditlerine karşı Polonya’ya 10 füzesavar, Çek Cumhuriyeti’ne ise ileri bir radar üssü kurulmasını öngörüyor. Ancak Rusya, “arka bahçesi” olarak gördüğü bu iki ülkeye böyle bir savunma sistemi yerleştirilmesine uzun süre karşı çıktı.
Obama Rusya’ya boyun mu eğiyor
Füze savunma sistemini bir zamanlar Moskova’nın hükmettiği bölgelerden taşımanın, Rusya’yı teskin edebileceğini belirten NYT, ancak aynı zamanda Ruslara boyun eğdiği için Obama’nın hem kendi ülkesinden hem de Doğu Avrupa’dan eleştiri alabileceğine dikkat çekti. Öte yandan Polonya’da yayımlanan Wyborcza gazetesi de ABD’nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nden vazgeçtiğini, bunun yerine Türkiye veya İsrail’i düşündüğünü iddia etmişti.
Ankara şartlı mı kabul eder
Füze üssünün Avrupa’daki yeri hala netlik kazanmazken, uzmanlar Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in ziyaretiyle birlikte Ankara-Moskova hattındaki yakınlaşmanın ABD’de kaygıya neden olduğunu belirtiyor. Uzmanlara göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu liderliğinde izlenen çok yönlü politika bölgede yakından izlenirken, Kafkasya, Ortadoğu ve Orta Asya düzleminde stratejik bir noktada yer alan Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşması ABD’yi hiç de memnun etmi- yor. Türkiye’nin şu anki koşullar altında füze üssüne sıcak bakmayacağı kaydediliyor. Ancak Kafkasya ya da Ortadoğu’da radikal süreçlere girilmesi ve Türkiye’ye önemli konumlar verilmesi halinde füze üssü ihtimalinden söz edilebileceği ifade ediliyor. Uzmanlara göre, Türkiye’nin bölgesel güç olmak isteyen bir tarzı var. Ancak birtakım ittifaklar içinde olmak gerekebilir.
 Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.