Türkiye'deki 34 cep telefonu uygunsuz

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Piyasa Gözetimi Laboratuvarında test edilen 52 değişik markaya ait 81 model cep telefonundan 34’ünde uygunsuzluklar tespit edildi.
Bu cihazların 10’unda olumsuz parametrelerin giderildiği, 12’sinde mahkeme sürecinin başlatıldığı ve güvensizlik tespiti yapılan 3 farklı cep telefonu için ”bertaraf işleminin” başlatıldığı kaydedildi.
BTK’dan yapılan yazılı açıklamada, piyasadaki ”telsiz ve telekomünikasyon terminal ekipmanlarının” teknik düzenlemeye uygunluğu ile piyasaya arz koşullarına uyulup uyulmadığının kurum denetçileri tarafından yapıldığı ve alınan numune cihazların ”Piyasa Gözetimi Laboratuvarı”nda teste tabi tutulduğu ifade edildi.

Bu kapsamda yapılan denetimlerde, tüketicinin yoğun olarak kullandığı GSM cep telefonlarına öncelik verildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
”52 marka, 81 model cihaz, Piyasa Gözetimi Laboratuvarı’nda test edilmiştir. Testler sonucunda, 34 farklı marka model cihazda etiket silinebilirliği, cihaz ve/veya adaptörde teknik düzenlemeye uygunsuzluklar tespit edilmiş ve bu nedenlerle Güvensizlik Tespit Tutanakları tutulmuştur. Bu cihazlardan, 10 farklı marka modelinde olumsuz parametreler giderilmiş, 12 farklı marka model ile ilgili idari para cezaları ve test masraflarına itiraz nedeni ile mahkeme süreci başlatılmış, güvensizlik tespiti yapılan 3 farklı marka model ile ilgili sorumlu firmalar güvensizlik nedeni olan olumsuz parametreleri gideremediklerini kabul ederek, bertaraf işlemlerini başlatmışlardır.”
Kaynak ve devamı için:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.