Veritabanına bağlanmak ve veri almak

Veritabanına bağlanma kodu oluşturacağız.Bunu tabiki bir değişkene atarsak daha kolaylaşır, değişkenimizin ismide “veritabani” olsun.Veritabanımızın ismide veritabani olsun.Isim degisikliği yaparken alttaki veritabani.mdb yerine kendi dosyanizi yazin ve (*.mdb) yazan yeri ellemeyin.
Kod :
<% Set veritabani = Server.CreateObject("ADODB.Connection") veritabani.Open "DRIVER={Microsoft Access Driver (*.mdb)}; DBQ=" & Server.MapPath("veritabani.mdb") %>
Evet bu kodla veritabani değişkenimize bağlantımızı atadık.Sıra’nin önemli olduğundan daha önceki konularımızda bahsetmiştim.O yüzden bu kodu en üste koymamız işimizi kolaylaştırır.şimdi Veritabanımız içersindeki tablo’ya bağlanacağız.
ıki tür bağlanma şekli vardır.Bunların arasındaki fark ise birinde Veritanına yazma,silme,okuma yaparken diğerinde sadece okuma yapmaktır.Ben size ilk olarak yazma izni veren kodumuzu vereceğim.
Kod :
<% set rs = server.createobject("ADODB.Recordset") SQL = "Select * from TabloAdi" rs.open SQL,veritabani,1,3 %>
Bu kodda TabloAdi yazan yere kendi veritabanınızdaki tablo ismini yazarsanız baglanırsınız.Evet burda ilk kez SQL komutumuzu gördük.SQL komutlari çesitlidir.Mesela
<% SQL = "Select * from TabloAdi ORDER by ID desc" %>
yazarsaniz ID’ye göre siralamasini söylersiniz.Sadece bir veriyi Seçmek içinde
<% SQL = "Select * from TabloAdi WHERE ID = 5 " %>
kodunu kullanmalisiniz.Böylece ID’si 5 olan verilerin hepsini seçmis olduk.Ama daha ekrana yansıyacak bir iş yapmadık.
Veritabanından veriyi alirken <%=degiskenadi("alanadi")%> şeklınde yazarsak ekrana yazdırırız.Bunun aynısı
<% response.write degiskenadi("alanadi") %> dir.
Simdi siralama yapacagız.Bunun için tablomuzda “isim” adlı bir alan olsun.
<% do while not rs.eof response.write rs("isim") & "," rs.movenext loop %>
Evet böylece isimleri yanyana , koyarak sıralamiş olduk.Burda <% do while not rs.eof %> un anlamı Sıralama eof(Son kayıt) a gelinceye kadar devam etmesidir.
<% rs.movenext loop %>
Bu kod ilede bir sonraki kayıt’a geçmesini söylüyoruz.Bu iki kod arasina ne yazarsanız o alanları sırayla ekrana yazdırırsınız.Bir sonraki konu’da veritanına kayıt yapmak ve silmek konusuna degineceğim.
Kaynak=

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.