Web Matrix

ASP.NET’e kısa bir giriş yaptınızsa ASP.NET uygulamaları geliştirebileceğimiz bir ortam sağlayan Web Matrix’e girmenin zamanı gelmiştir. Web Matrix ücretsiz olup sürükle – bırak teknolojisiyle ASP.NET uygulamaları geliştirebileceğiniz hoş bir WYSIWYG yazılımı. Her ne kadar yaptıkları iş biraz farklı olsada Web Matrix’i FrontPage’den daha yetenekli görüyorum. Belki HTML konusunda ForntPage kadar detaylı olmayabilir fakat size verdiği bir çok imkanla FrontPage’i kat be kat geçmiş diyebilirim.
Az öncede dediğim gibi Web Matrix ücretsiz ve boyutu sadece 1.3 MB (sürüm 0.6 Build 812 için bahsediyorum, her an güncellenmiş olabilir 🙂 ). Çalışması için Windows 2000 veya XP ve .net Framework 1.1 gerekmektedir (daha önceki sürümü olan 0.5 bir daha önceki framework sürümleriyle çalışmaktadır. Ancak konu anlatımı sırasında sürüm 0.6’yı kullanacağım). Sürüm 0.6 da bir hata var. Microsoft’un verdiği bilgiye göre az sonra anlatacağım hata yazılımı geliştiren kişilerin “daha çabuk” proje bitirmeleri için hata oluşturan bölümü atlamalarından kaynaklanıyormuş. Hata Denetim Masası altında bulunan Bölge ve Dil Seçenekleri içerisindeki Bölgesel Ayarlardan kaynaklanıyor. Eğer Bölgesel Ayarınız Türkçe ise program açılıp kapanacaktır. Bölgesel Ayarınızı “İngilizce (A.B.D)” ye alırsanız bu sorun ortadan kalkacaktır.
Web Matrix’i ve .net FrameWork’ü indirmek için www.asp.net sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Program ile şimdilik VisualBasic.NET, C# ve J# dillerinde uygulama geliştirebiliyoruz. VS.NET “Lite” diyebileceğimiz Web Matrix sürükle – bırak teknolojisiyle veritabanlarına bağlanabilmekte (Microsoft Access ve SQL) verileri düzenlemenize izin vermekte ve sorgu işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bir çok işlem için kod yazmanıza gerek kalmamaktadır. Design (Tasarım), HTML, Code (Kod) ve All (Tüm) sekmeleriyle kodları ve görünümü birbirinden ayırarak işlerimizi kolaylaştırmakta ve gerektiğinde tüm oluşturulanları tek sayfada görmemize olanak vermektedir.
Web Matrix yanında Web Sunucusuyla birlikte geliyor. Buda şu demek oluyor ki IIS (Internet Information Services) ‘e ihtiyacımız yok! 🙂 Eğer SQL veritabanını kullanmak istiyorsanız ve SQL’iniz yoksa yine www.asp.net ‘ten SQL MSDE’yi indirip SQL Sunucunuz varmış gibi çalışabilirsiniz.
Eh bu kadar “ön bilgi” yeterli zannedersem. Artık Web Matrix nedir görelim.
Devamı için:

Önceki İçerikASP.NET'e Giriş
Sonraki İçerikASP.NET ve ASP
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.