Windows Live Messenger kullanmayı sevdik

Microsoft’un 31 binin üzerinde Windows Live Messenger (eski adıyla MSN) ve Windows Live Hotmail kullanıcısıyla gerçekleştirdiği araştırma ültemizdeki kullanıcıların tüketim alışkanlıklarını detaylarıyla ortaya koydu. Universal McCann işbirliğiyle yapılan araştırma Windows Live Messenger tutkunlarının kariyer, giyim, teknoloji vb. birçok ilgisine somut verilerle ışık tutuyor.
Microsoft – Universal McCann işbirliği ile Windows Live Messenger için Şubat – Mart 2009 aylarında online ortamda gerçekleştirilen dev araştırma, kapsama alanı itibarıyla Türkiye’deki internet kullanıcılarının ayrıntılı bir profilini de ortaya koydu. Yüzde 72’si erkek, yüzde 28’i kadın olmak üzere 31.764 kişinin katıldığı Windows Live Messenger araştırması, aynı zamanda büyük ve renkli bir tüketici topluluğunun beğenileri ile tüketim alışkanlıklarına da ışık tutuyor.
Türkiye sayısı 29 milyon olan Windows Live Messenger kullanıcısı ile dünyada Brezilya’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Ayrıca yine Türkiye 27 milyonluk Windows Live Hotmail kullanıcı sayısıyla ABD ve Brezilya’dan sonra dünyada üçüncü sırada geliyor.
En çok arkadaşlar ve aileyle sohbet için kullanılıyor
Universal McCann’in Microsoft için büyük bir titizlikle yönettiği araştırmaya katılanların yüzde 89’unu çalışanlar ve öğrenciler oluşturuyor. Kullanıcıların Windows Live Messenger’ı kullanma nedenleri arasında “arkadaşlar ve aileyle sohbet” ihtiyacı, yüzde 92 oranı ile başı çekiyor. Her yaş grubundan kullanıcısı olan Windows Live Messenger’ın araştırmasına yanıt verenlerin yüzde 67’si yaş ortalaması itibarıyla 24 yaş ve altındayken, yüzde 33’ünün ise 25 yaş ve üzerinde olduğu görülüyor.
Windows Live Messenger sadık bir kullanıcı kitlesine sahip
Microsoft – Universal McCann işbirliğiyle hayata geçen Windows Live Messenger Araştırması’na yanıt verenlerin yüzde 65’i Windows Live Messenger yazılımını düzenli olarak kullandığını açıklarken, yüzde 95’i ise e-posta hizmeti olarak Windows Live Hotmail kullanıcısı olduğunu ifade ediyor.
Windows Live Messenger’ın sadık bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Katılımcıların yüzde 85’i Windows Live Messenger’i kullanmak için hemen her gün açıyor. Buna karşılık, araştırmaya yanıt verenlerin yüzde 34’ü beş yıldan fazla bir süredir Windows Live Messenger kullanıcısı olduğunu söyledi. Messenger’ı 3 ile 5 yıl arası bir süredir kullandığını açıklayanların oranı ise yüzde 27’yi buluyor. 1-3 yıldır Messenger kullananlar ise yine yüzde 27 gibi büyük bir oranda. 3 yıldan daha uzun bir süre Windows Live Messenger kullananların oranının yüzde 61’in üzerinde olduğu anlaşılıyor.
Kullanıcıların yüzde 84’ü sosyal platformlara üye
Bu arada Windows Live Messenger sadece masaüstü yazılım olarak kullanılmıyor. Örneğin, araştırmaya yanıt verenlerin yüzde 67’si Facebook sayfasındaki Windows Live Messenger eklentisini de etkin bir şekilde kullandığını belirtti. Windows Live Messenger kullanıcılarının yüzde 84’ünün İnternet ortamında sosyal profili bulunuyor.
Saat 18:00’den sonra online oluyor
Windows Live Messenger kullanıcıları günde ortalama 5-8 saat gibi çok geniş bir zaman dilimini bu yazılımın başında geçiriyorlar. Öğrenciler ve çalışanlar, Windows Live Messenger’a hem evden, hem de gün içinde bulundukları yerlerden bağlanıyorlar. Bu nedenle araştırmada birden çok seçeneği işaretleyen öğrencilerin yüzde 96’sı evden, yüzde 35’i İnternet kafelerden, yüzde 32’si okuldan bağlandığı, çalışanların ise yüzde 84’ü evde, yüzde 67’si işyerinde kullandığı anlaşılıyor.
Akşam saat 18:00’den sonra kullanım oranı dikkat çekici bir şekilde artış gösteren Windows Live Messenger günümüz insanının eğilimlerini de yansıtan ipuçları sunuyor. Windows Live Messenger’ını tüm gün açık tutanların oranı da azımsanmayacak boyutta. Araştırmaya yanıt veren her dört katılımcıdan biri Windows Live Messenger yazılımını bütün gün açık tuttuğunu söyledi.
Kullanıcıların yarısından fazlası boş zamanlarında TV izliyor
Araştırmaya katılanların yüzde 56’si boş zamanlarını değerlendirmek için TV izlediğini açıklarken, İnternete bağlanmak yüzde 37 ile bu açıdan ikinci sırada yer alıyor. Katılımcıların birden fazla seçeneği işaretleyebildiği araştırmada boş zamanında gazete okuyanlar yüzde 31, kitap okuyanlar yüzde 20, müzik dinleyenler yüzde 18, spor yapanlar yüzde 17 ve PC oyunu oynayanlar yüzde 17 oranlarıyla temsil ediliyor.
Windows Live Messenger kullanıcıları yaşamdan ne istediğini biliyor
Yaklaşık yüzde 45’i metropolllerde yaşayan Windows Live Messenger araştırmasına katılanlar, çağdaş Türk insanının da bir profilini çiziyor. Kariyer odaklı, dış görünümüne önem veren, yeniliklere açık ve müzikle ilgilenen bu kesim, araştırmanın alt kırılımlarında yaşamdan ne istediklerini bilen, kararlı insanlar olarak öne çıkıyor.
Kullanıcıların dörtte bir hareketli ve değişime açık bir hayat beklentisi içinde
Windows Live Messenger araştırmasına yanıt verenlerin yüzde 34’i “Kariyerimde en üst noktaya ulaşmak isterim” derken, “Sadece para kazanmak için değil kariyerim için çalışıyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 23’ü buluyor. Her 100 Windows Live Messenger kullanıcısından 23’ü hareketli ve değişim dolu bir yaşam beklentisi içinde olduğunu ifade ederken, “Sıradışı tatilleri severim” diyenlerin oranı da yüzde 14’ü buluyor.
Windows Live Messenger ve mobil
Araştırmaya cevap verenlerin yüzde 34’ü kendi cep telefonları Windows Live Messenger’ı destekliyor olsa bu hizmeti hemen kullanabileceklerini söylüyor. Her dört Windows Live Messenger kullanıcısından biri Windows Live Messenger’a bağlanmak için cep telefonunu kullanıyor.
Kaynak: www.cnetturkiye.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.