Windows Server 2008: Yeni Bilgiler

Çok uzun süredir gecikme haberlerinden başka bilgi açıklanmayan Windows Server 2008 serisinden bu sefer farklı haberler var. Hyper-V özelliği ile oldukça iddialı görünüyor.

Microsoft, Vista işletim sistemi için hazırladığı Service Pack 1 ile birlikte Windows Server 2008 ailesini, diğer yandan da Windows Server R2 üzerinde yoğun bir çalışma sürdürüyor. Fakat karşılaştıkları zorluklardan mı yoksa üzerlerindeki yüklerden mi bilinmez, devamlı bir gecikme haberi ile karşı karşıya kalınıyor.
Yeni haberlere hızlı bir geçiş yaparsak, yeni sunuculara özel işletim sistemi için temel olarak üç adet seçenek mevcut olacak; Standard, Enterprise ve Datacenter. Açıklananlara göre fiyatları ise sırasıyla 999, 3999 ve 2999 olarak belirlenmiş.
Her bir sürümün kaç kullanıcıya destek vereceği daha önce belli olmayan bilgiler arasındaydı. Yeni bilgilere göre Standart sürüm için 5 kullanıcıya kadar kullanım izni, Enterprise için ise 25 kullanıcıya kadar izin bulunuyor. Datacenter sürümünde ise hibrit bir lisanslama modeli kullanılacak. Sunucu lisansı olarak tanımlanan lisanslama modelinde her işlemci için bir lisanslama ve kullanıcılar için ise kullanıcı başına bir lisanslama gerekiyor.

Yeni Bir Sanallaştırma Yeteneği: Hyper-V

“Vridian” kod adı ile hazırlanan Microsoft’un yeni sanallaştırma bileşen rakip olarak gösterilebilecek VMware ve Citrix Xen’e karşı çok da acımasız davranmamış ve Windows Server 2008 ile birlikte gelmiyor. Piyasaya çıktığında Hyper-V olarak tanımlanacak olan bu sanallaştırma bileşeni, bu tip işlemlerin gerektiği sunucularda işlerin oldukça kolaylaşmasını sağlayacak. Ayrıca ileride Microsoft Hyper-V sürümünün de piyasaya sürülmesi bekleniyor.
Microsoft’un sanallaştırma konusunda ilginç bir çözümü de var. Windows Server 2008’i satın alırken iki seçenek var, Hyper-V ile veya Hyper-V’siz işletim sistemi. Hyper-V bulunmayan sürümünü satın aldığınızda herhangi bir yükseltme seçeneği de bulunmuyor.
Neyse en azından yeni bilgilerle biraz bizi oyaladılar ve çıkış tarihi konusunda herhangi bir açıklama yapmadılar. Bakalım; belki yakında yeni bir gecikme daha duyabiliriz.
kaynak: veteknoloji

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.