Wins Kurulumu

WINS (Windows Internet Name Service), ağınızdaki bilgisayar ve grupların NetBIOS adlarının dinamik eşleştirmelerini kaydetmek ve sorgulamak için dağıtılmış bir veritabanı sağlar. NetBIOS adlarını IP adresleriyle eşleştiren WINS, yönlendirilmiş ortamlarda NetBIOS ad çözümlemesi sırasında ortaya çıkan sorunları çözmek amacıyla tasarlanmıştır. TCP/IP üzerinde NetBIOS kullanan yönlendirilmiş ağlardaki NetBIOS ad çözümlemesinde en iyi seçim WINS‘dir.
NetBIOS adları, Microsoft Windows işletim sistemlerinin Windows 2000 ailesi öncesi sürümlerinde, ağda kullanılabilmeleri için adlarının kaydedilmesi veya çözümlenmesi gereken bilgisayarları ve diğer paylaşılan veya gruplandırılan kaynakları tanımlamak ve bulmak için kullanılırdı.
Microsoft işletim sistemlerinin önceki sürümlerinde ağ hizmetlerinin sağlanabilmesi için NetBIOS adlarının kullanılması zorunludur. NetBIOS adlandırma protokolü TCP/IP dışındaki ağ protokolleriyle kullanılabilse de, WINS özellikle TCP/IP üzerinden NetBIOS desteği sağlamak için tasarlanmıştır.
WINS hizmeti, NetBIOS ad çözümlemesinde yerel IP yayınlarının kullanımını azaltır ve kullanıcıların uzak ağlardaki sistemleri kolayca bulmalarını sağlar. İstemcilerin her başlatılıp ağa katılışında WINS kayıtları otomatik olarak yapıldığından, dinamik adres yapılandırması değiştiğinde WINS veritabanı otomatik olarak güncelleştirilir. Örneğin, DHCP sunucusu WINS kullanan istemci bilgisayara yeni veya değiştirilmiş bir IP adresi verdiğinde, istemciye ilişkin WINS bilgileri güncelleştirilir. Bunun için kullanıcının veya ağ yöneticisinin elle değişiklik yapmasına gerek yoktur.
WINS sunucusu ad kaydı isteklerini WINS istemcilerinden alır, adlarını ve IP adreslerini kaydeder ve sunucu veritabanında listelenmişse sorgulanan adın IP adresini göndererek, istemcilerden iletilen NetBIOS ad sorgularını yanıtlar.
1. WINS Bileşenleri
WINS iki ana bileşenden oluşur: WINS sunucusu ve WINS istemcileri.
 (Şekil 1)

Şekil 1
WINS Server : Ad kaydı isteklerini WINS istemcilerinden alır, adlarını ve IP adreslerini kaydeder ve sunucu veritabanında listelenmişse sorgulanan adın IP adresini göndererek, istemcilerden iletilen NetBIOS ad sorgularını yanıtlar.
WINS Client : Başlatıldıklarında veya ağa katıldıklarında, adlarını bir WINS sunucusuna kaydettirmeyi dener. İstemciler, daha sonra gerektikçe uzak adları çözmek için WINS sunucusunu sorgular.
WINS yetenekli istemciler, bir WINS sunucusunu doğrudan kullanabilecek biçimde yapılandırılabilen bilgisayarlardır. Çoğu WINS istemcisinin, genellikle, ağda kullanmak üzere kaydettirmeleri gereken birden çok NetBIOS adı vardır. Bu adlar, her bilgisayarın ağdaki diğer bilgisayarlarla iletişim kurmak için çeşitli biçimlerde kullanabileceği Messenger veya İş İstasyonu hizmeti gibi çeşitli türde ağ hizmetlerini yayınlamak için kullanılır.
2. WINS Kurulum
1.
WINS kurulum için önce Control Panel’den Add or Remove Programs ikonuna çift tıklatın ve açılan pencerede Add/Remove Windows Components butonuna tıklatın. Karşınıza Windows Components Wizard gelecektir.
(Şekil 2)

Şekil 2
2. Karşınıza çıkan listeden Networking Services başlığını seçip Details butonuna tıklatın ve karşınıza Networking Services alt menüsü gelecektir. Listeden Windows Internet Name Services (WINS) seçeneğini işaretleyip OK butonuna tıklatın. (Şekil 3)

Şekil 3
3. Windows Components Wizard ekranına geri döndüğünüzde Networking Services başlığı işaretlenmiş olacaktır. Bu ekranda Next butonuna tıklatıp kurulumu başlatabilirsiniz. (Şekil 4)

Şekil 4
4. Kurulum esnasında, Windows Components Wizard WINS Sunucu kurulum dosyalarını kopyalayabilmek için Windows Server 2003 etiketli CD’yi isteyecektir. Bu ekranla karşılaştığınız zaman Windows Server 2003 kurulum CD’sini sürücünüze yerleştirip OK butonuna tıklatınız. Eğer gereken dosyalar sabit diskinizde veya network üzerinde başka bir noktada var ise Windows Components Wizard’a bu dosyaların nerde olduğunu belirtmeniz gerekmektedir. (Şekil 5)

Şekil 5
5. Gerekli dosyalar kopyalandıktan sonra WINS Sunucu kurulumu tamamlanacaktır. Kurulum bittikten sonra Services konsolundan Windows Internet Name Services (WINS) isimli servisin Started durumunda olduğunu doğrulayabilirsiniz. (Şekil 6)
Şekil 6
3. WINS Server Yönetimi
WINS Server’ın yönetimi için, Administrative Tools menüsüne “WINS” isimli bir yönetim konsolu eklenir. (Şekil 7)
Şekil 7
Mevcut kayıtların Görüntülenmesi
WINS ser’daki NetBIOS ismi-IP adresi eşeleştirme kayıtlarını görmek için:
1. WINS konsolunda “Active Registrations” klasörüne sağ tıklayıp “Display Records” komutunu veriyoruz.
2. Açılan iletişim kutusunda “Find Now” düğmesine basıyoruz. (Şekil 8)

Şekil 8
3. Kayıtları WINS konsolunun sağ kısmında görebiliriz.
Static Mapping
WINS yetenekli client’lar kendi NetBIOS isimlerini ve IP adreslerini otomatik olarak Server’a girebilirler. WINS yetenekli olmayan bilgisayarlar için kaydın, yönetici tarafından girilmesi gerekir.
Static mapping yapmak için:
1.Active Registrations” klasörüne sağ tıklayıp “New Static Mapping” komutunu veriyoruz.
2. Açılan iletişim kutusuna, (Şekil 9) kaydını girmak istediğimiz bilgisayarın adını ve IP adresini yazıp “OK” düğmesine basıyoruz.

Şekil 9
WINS Client Yapılandırması
Networkte WINS server kullanması gerek Windows bilgisayarlarda, TCP/IP özelliklerinin yapılandırılması gerekir. Bu yapılandırma, DHCP seçenekleri ile otomatik olarak ya da yönetici tarafından manuel olarak yapılabilir.
WINS client’ını manuel olarak ayarlamak için:
1. TCP/IP protokolü özelliklerinde “Advanced” düğmesine basıyoruz.
2. Açılan iletişim kutusunda “WINS” sekmesine gelip “Add” düğmesine basıyoruz. (Şekil 10)

Şekil 10
3. Açılan küçük “TCP/IP WINS Server” iletişim kutusuna WINS server’ın IP adresini yazıp “Add” düğmesine basıyoruz. (Şekil 10).
4. Üç kez “OK” düğmesine basıp TCP/IP özelliklerini kapatıyoruz.
Özgür ŞENERDOĞAN

Önceki İçerikgroup POLICY
Sonraki İçerikWi-Fi Nedir?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.