Yeni KEY'de kim ne kadar alacak?

2008 yılında ilan edilen listede ismi olmayanların gözü kulağı ikinci listede. Peki alacaklılar kaç lira alacak?
KEY ile ilgili son yapılan düzenlemede, ilk ilan edilecek listedeki hak sahiplerine yüzde 10 artışla ödeme yapılması öngörülüyor…
Bugün gazetesi ekonomi yazarı Saadettin Orhan bir çalışanın bu yöndeki sorusunu köşesinde cevapladı..
(…)Cevap: Değerli okurum, sizinle benzer durumda olup da KEY listesine itiraz eden yaklaşık 5,8 milyon kişi var. Normalde itiraz dilekçesi veren çalışanlara ilişkin yeni liste 28 Haziran 2009 tarihinde açıklanacaktı. Ancak listenin hazırlanması yetişmediğinden herhangi bir açıklama da yapılamadı. Bunun üzerinde 8 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren 5939 Sayılı Kanun’la KEY ödemelerine ilişkin yeni bir takvim açıklandı. Buna göre 31 Mart 2011 tarihi KEY konusunun neticelenmesi için son tarih. Yani bu tarihe kadar listeler ve hak sahipleri kesinleşmiş ve herkesin alacağı tutar da netleşmiş olacak.
Öte yandan yine KEY ile ilgili son yapılan düzenlemede, ilk ilan edilecek listedeki hak sahiplerine %10 artışla ödeme yapılması, daha sonraki her ilanda da %1,25 artış yapılması öngörüldü. Örneğin daha önceki listede en yüksek KEY ödemesi yaklaşık 1.390 TL idi. Bundan sonra yayınlanacak ilk listede adınızın çıktığını ve 1987-1995 döneminin tamamı için ödeme yapıldığını varsayarsak, 1.529 TL KEY ödemesi alacaksınız. Daha önceki listede hak ettiği KEY’in yarısını almış olan bir çalışan ise yeni listeyle birlikte 764,5 TL alacak. Edindiğimiz bilgilere göre yaklaşık 2 milyon kişinin itiraz dilekçesi sonuçlandırılmış ve önümüzdeki günlerde buna ilişkin liste ilan edilecek.
Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.