"Yukarı bak" isimli animasyon filmi 78 yaşındaki balon satıcısının neşeli macerasını konu alıyor

Disney/Pixar’ın son animasyon macerası YUKARI BAK, 78 yaşındaki balon satıcısı Carl Fredricksen’in neşeli macerasını konu alıyor. Evine binlerce balon bağlayarak hayatı boyunca hayalini kurduğu o büyük macerayı sonunda gerçekleştirir ve uzaklara Güney Amerika’nın el değmemiş ormanlarına uçar. Ancak çok geç fark eder ki en büyük kabusu da onunla birlikte bu yolculuğa çıkmıştır: Russell adında, daima yardıma hazır, aşırı iyimser 8 yaşındaki bir Doğa Kaşifi. Sırtında resmi Doğa Kaşifleri kamp malzemeleriyle dolu çantasıyla, Russell yaban hayat için daima hazırdır!
Herkesin YUKARI BAK filminde Carl ve Russell gibi Güney Amerika’ya seyahat edip, oranın ilginç, egzotik ve şaşırtıcı karakterleriyle karşılaşmak gibi inanılmaz bir şansımız olmayabilir ancak Russell gibi siz de bir ‘Doğa Kaşifi’ olabilirsiniz. Ya da bir yetişkin olarak bu tür bir organizasyona katılabilirsiniz.
Arkasındaki fikir …
Gönüllü gençlik organizasyonlarının kökeni 1907 yılına kadar dayanır, İngiliz Ordusu’nun saygı gören subayı Sir Robert S. S. Baden-Powell Erkek Çocuklar İçin İzcilik kitabına dayanarak izcilik hareketini başlattı. Kitap ve program tüm çocukların ilgisini çekti ve kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Doğa kaşifliği popüler bir gönüllü gençlik hareketi haline geldi. Tüm dünyada farklı isimler altında devam etse de, örneğin Amerika’da Erkek İzciler, Rusya’da Öncüler denmesi gibi, programın özü genç erkek ve kız çocuklarını bir araya getirmek, genel kültürlerini geliştirmek ve eğlenmelerini sağlamak!
Faaliyetler
Her ne kadar doğa kaşifliği eğlenceli de olsa, açık havada oluşturulan programlarla kişinin karakterini, vatandaşlık duygusunu, bedenen formda olmayı ve kızlarla erkekler arasında liderliği geliştirdiğine inanılır. Doğa kaşifliği yapmanın bilinen yolları arasında küçük gruplar haline birlikte vakit geçirmek, deneyimleri paylaşmak, iyi bir vatandaş olmanın önemini belirtmek ve karar vermek bulunur. Tabii ki Carl ile Russel’ın ortak macerasının başlamasını sağlayan yaşlılara yardım konusu da var.
Rozetler
Doğal olarak aynı şeyi tekrar tekrar yapmak pek eğlenceli olmaz. Gençlik organizasyonlarında bu yüzden hiyerarşik yapılar bulunur ve böylece çocukların ulaşmak için uğraşabilecekleri hedefleri olur. Genellikle bunun için başarı rozetleri kullanır, ne kadar çok rozetiniz varsa organizasyonda o kadar yükselirsiniz. Örneğin Amerikan İzcileri organizasyonunda şu anda 114 başarı rozeti var. Güvenlik, uzay kaşifliği ve hatta muhabirlik gibi şeyleri öğrenerek bunları kazanabilirsiniz.
Russel’ın çok sayıda Doğa Kaşifi rozeti var. İlk Yardım, İkinci Yardım, Hayvanbilim ve Gizlenme Ustası gibi konularda. Russel’ın hedefindeki Üst Düzey Doğa Kaşifliğine ulaşmak için bir rozeti eksiktir, o da Yaşlılara Yardım rozeti. Filmin kreyatif ekibi, rozetleri tasarlarken çok eğlendi, en sevdikleri rozet de Russel’ın 2 boyutlu animasyonda becerileri için aldığı rozet.
Hayatta kalma Becerileri
2 boyutlu animasyon, hayatta kalmak için gerekli bir bgeceri olmayabilir ancak izcilik organizsyonlarında Sanat Tutkunları rozeti gerçekten de var. Bu yüzden (SİTE ADI GİRİN) sizlere hayatta kalmaya yönelik bazı ipuçları verecek ve böylece ilk doğa kaşifi rozetinizi kazanabileceksiniz.
Ateş yakın
Doğada hahatta kalmak için en önemli görevlerden biri ateş yakmaktır. Ateş, kum ya da su yakınındaki kumlu ya da kaya zeminli bir bölgede yakılmalı, böylece orman yangınlarının önüne geçilmelidir. Ateş yakmak isteyenlerin yaptığı en büyük yanlışlar, kötü odun seçmek, değerli kibritleri rüzgardan koruyamamak ve çok fazla yakıt kullanıp alevlerin parlamasına yol açmak. Ateş yakarken en önemli dört etken, kıvılcım – odun – yakıt – oksijen bulmak. Bir kıvılcım yaratmak için kibrit, çakmak kullanabilir, ateş taşı ve çeliği sürtebilir, pil ile elektrik kıvılcımı çıkarabilir ya da büyüteç ile güneş ışınlarını kullanabilirsiniz.
Barınak kurmak
Alttan yalıtımlı, rüzgara ve kara karşı koruma sağlayan ve içinde ateş yakılan bir barınak, doğada hayatta kalmak için çok önemlidir. Barınağınızı inşa etmeden önce, civardaki bölgenin iyi bir ateş için gerekli malzemeyi sağladığından, iyi bir su kaynağı, rüzgardan koruma gibi özelliklere sahip olduğundan emin olun. Barınak yapmayı bilmiyorsanız mağaralar, kayalık altları, devrilmiş bir ağacın altındaki oyuğu büyüterek doğal barınakları kullanabilirsiniz.
Giysiler
Giysilerinizin sizi sıcak tutması ve doğa koşullarından koruması önemlidir. En iyisi hafif ve doğal liflerden oluşan katmanlardır. Şapkalar da iyidir çünkü hem sıcak, hem de soğuğa karşı koruma sağlarlar. Su geçirmez dış katman giysileri gereklidir.
Donanım
Doğa kaşifi donanımları kolay düzenlenebilir olmalı ve her durumda hayatta kalmayı kolaylaştırmalı. Cebinizde taşıyacağınız eşyalar arasında ateş başlatıcı, sudan etkilenmeyen kibritler ve/veya çakmak, çakı, gözlükler, pusula, küçük bir ilk yardım seti ve biraz yiyecek bulunmalı. Biraz daha modernlik istiyorsanız bir GPS cihazı iyi bir fikir olabilir!
Macera, ben geliyorum
Kendinizi hazır hissediyorsanız ve rozetinizi almak istiyorsanız yerel doğa kaşifi gençlik organizasyonuna başvurun ve becerilerinizi daha da geliştirin. Daha çok macera için ilham almak istiyorsanız ve Russell’ın Yaşlılara Yardım Rozeti’ni alıp almadığını merak ediyorsanız XXX (ÇIKIŞ TARİHİ) tarihinden itibaren YUKARI BAK’ı sinemalarda izleyebilirsiniz.
Russell olsa şöyle derdi – Doğa mutlaka keşfedilmeli!
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.