2020’nin Yeni Teknoloji Trendleri ve 2021’e Sağladığı Katkılar

Günümüzde var olan teknoloji, inanılmaz bir hız ile gelişiyor. Bu gelişim bizim hayatımızı daha hızlı bir değişim ve ilerlemeyi mümkün kılıyor. 2020 yılının umut veren teknoloji trendleri 2021’de bizlere çok büyük katkıları olmuştur.

 

Ancak, gelişen yalnızca teknoloji trendleri ve en iyi teknolojiler değil, COVID-19’un hızla yayılması nedeni ile bu yıl çok daha fazlası değişti ve IT profesyonelleri, yarın temassız bir dünyada rollerinin aynı kalmayacağını fark etti. Dünya çapındaki salgın ile birlikte tüm küresel IT nüfusunun çoğu arka bir planda oturup evden çalışmaktadır ve güzel bir miktarda para kazanabilmektedir.

 

Yapay Zeka (AI)

Yapay zeka veya AL, son on yılda zaten çok fazla ilgi gördü, nasıl yaşadığımız, çalıştığımız ve oyun oynadığımız üzerindeki çok büyük bir etkisi olmuş ve yeni teknoloji trendlerinden biri olmaya devam ediyor.

 

Yapay zeka, görüntü ve konuşma tanıma, navigasyon uygulamaları, akıllı telefon kişisel asistanları ve çok daha fazlasındaki işlemleri ile zaten bilinmektedir. Yapay zeka pazarı, 2025 yılında bilişsel ve yapay zeka sistemlerine yapılan küresel harcamaların 2021’de 57 milyar doların üzerine çıkması ile birlikte 190 milyar dolarlık bir endüstriye dönüşecektir.

 

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik

VR, kullanıcıyı bir ortama çekerken, AR ortamlarını geliştirir. Bu teknoloji trendi şimdiye kadar oyun oynamak için kullanılmış olsa da, aynı zamanda eğitim için de kullanılmıştır. 2021’de, bu tür teknolojilerin hayatımıza daha da çok entegre olmasını bekleyebiliriz.

 

AR ve VR, eğlence, eğitim, pazarlama ve hatta bir yaralanma sonrası rehabilitasyonda muazzam bir potansiyele sahiptir. Doktorların ameliyat yapmak için eğitmek, müze gezenlere daha derin bir deneyim sunmak, eğlence parklarını geliştirmek ve hatta pazarlamayı geliştirmek için kullanılabilir.

 

2019’da 14 milyon AR ve VR cihazı satıldı. AR ve VR pazarının 2022 yılına kadar 209,2 milyar dolara çıkması ve trend teknolojisinde daha fazla fırsat yaratması bekleniyor. AR ve VR 2020 yılının umut veren teknoloji trendleri arasında yer almaktadır.

 

5G Veri Teknolojisi

 

3G ve 4G teknolojilerinin internette gezinmemizi, veriye dayalı hizmetleri kullanmamızı, Spotify veya YouTube’da yayın için ve çok daha fazlasını sağlamıştır, 5G hizmetlerinin hayatımızda bir devrim yaratması beklenmektedir. Hatta 2020 yılının umut veren teknoloji trendleri arasında yer alır ve en önemli trendlerden bir tanesidir. Fabrikalarda, güvenliği ve trafik yönetimini geliştirmeye yardımcı olan HD kameralar, akıllı şebeke kontrolü ve akıllı perakende satışta kullanılması bekleniyor.

 

Doğal Dil İşleme

 

Makinelerin insan dilini anlamasına izin veren bu teknoloji, insanların makinelerle etkileşim kurma şeklini önemli ölçüde değiştirdi.

 

Dronlar Ve İnsansız Hava Araçları

 

Uzaktan veya otonom bir şekilde kullanılan bu tür uçaklar, askeri operasyonlarında kullanılmaktadır ve askeri operasyonlara çok büyük bir katkı sağlamıştır.

 

Bunlara benzer ve daha fazla teknoloji trendleri her gün gelişim göstermektedir. Önümüzdeki yıllarda da kim bilir, nasıl teknoloji trendler çıkacak karşımıza?

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.