Türkiye’nin Data Kullanımı 2020’de Artarak 186 GB’ı Geçti

Türkiye’nin data kullanımı 2020’de artarak 186 GB’ı geçti konusu son verilere göre belirlenmiş olup, gerekli özellikleri ile tekrardan inceleme konusu içerisinde yer almaya devam ediyor. Belirlenen kriterlere göre data verilerinin incelenmesi, her geçen gün önem kazanmaya devam ediyor. Data verileri her sene kaydedilerek, gelecek senelere dair de bir altyapı çalışması hakkında da bilgi veremeye başlayacaktır.

Türk Telekom’un hali hazırda bulunan sabit internet abonelerinin istatistikleri bağlamında değerlendirme yapıldığında, 2020 senesinde abone başı aylık ortalama olarak belirlenen data kullanımları, önceki yıla göre %44 artış ile beraber 186,57 olduğu belirtilmiştir.

Kullanılan verilerin daha çok evden çalışma ve uzaktan eğitim süreci ile bağlantılı olması sebebiyle daha çok etkili olduğu görülmüştür. Bu sebeple data kullanım verileri güncellenerek gerekli önlemlerin alındığı ve kullanıldığı doğrultusunda gelişmelerin olduğu görülüyor.

Data Verileri Neden İncelenir?

Türkiye’nin data kullanımı 2020’de artarak 186 GB’ı geçti bazı gerekli bilgilerin de göz önünde bulundurulması sebebiyle alınan sonuçlar bazında biliniyor. Şirket açıklamalarına göre Türk Telekom abonelerinin aynı zamanda 2019 senesine dair ortalama data kullanımı özellikle 129,63 GB olarak belirlenmişken 2020’de bu istatistik verisi ise 186,57 GB’a ulaştığı belirtilmiştir.

Verilerin kapsamlı olarak değerlendirilmesi aynı zamanda açılacak olan abone sayıları için de bir öngörü oluşturacaktır. Abone başı ortalaması çıkarılan illerin sıralaması gerekçeleştirildiğinde elde edilen veriler, kapsamlı bir şekilde değerlendirilir ve bu sayede gerekli bir istatistik verisi çıkarılmış olur. Veri kullanım istatistikleri kullanım alanlarına göre değişiklik göstermekle beraber altyapı çalışmaları ile gerekli donanımı da sağlanmış olacaktır.

Ülkemizde Data Kullanımı Sonuçları

Türkiye’nin data kullanımı 2020’de artarak 186 GB’ı geçti kapsamında belirtilen verilerin değerlendirilmesi ve gerekli sonuçlar doğrultusunda hareket edilmesi tercih içeriği hakkında bilgi verir. Abone başına en çok data tüketiminin kullanıldığı il olarak Şırnak belirlenmiştir. Verilen bilgilerin istenilen şekilde analiz edilmesi ve korunması adına çalışmalar yürütülür. Belirlenen data istatistikleri her yıl kaydedilerek gelecek yıllar için de bir öngörü oluşturulmaya çalışıldığı esas olarak görülmüştür.

Data kullanımı şehir sıralamalarına bakıldığı zaman ortalama data verilerinin en çok artış gösterdiği iller:  İstanbul (%49), Malatya (%49), Muğla(%49) ve Adıyaman (yüzde 48) ile veriler saptanmış oldu. Belirlenen istatistikler her yıl kaydedilerek gerekli bilgilere ulaşılır ve zamanında sağlanan bilgiler eşliğinde gerekli tedbirlerin alınması da sağlanmış olur. Verilerin kullanım oranlarına göre de değerlendirmeler yapılarak sonuçlara göre kriterler belirlenmiş olur.

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal, geçtiğimiz sene içerisinde en başta evde çalışma sistemine geçilmesiyle birlikte aynı zamanda uzaktan eğitim ihtiyaçlarının da artmasıyla data kullanımının ciddi boyutlarda artmış olduğunu belirterek, dijitalleşmeye yapılan yatırımların kuvvetli bir altyapı ile beraber abonelerden gelen istekler doğrultusunda yoğun data kullanım talebini de karşılamış olduklarını belirtmiştir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.