Asgari ücrette 2'nci tur bugün

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere bugün ikinci kez bir araya gelecek.
Komisyonun ikinci toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda saat 9.30’da gerçekleştirilecek.
Toplantıda, ilk toplantıda alınan karar doğrultusunda Türkiye İstatistik Kurumu, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı gibi kurumlardan istenen ekonomik ve sosyal göstergelere ilişkin veriler değerlendirilecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5’i işçi, 5’i işveren, 5’i de hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor.
İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığı ile en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor.
Komisyon, asgari ücretin belirlenmesinde, “Ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durumu, ücretlilerin geçinme endekslerini, fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel durumunu ve geçim şartlarını” gözönünde bulunduruyor.
Ancak ilk toplantıda yaşanan gerilimin ardından toplantıyı terk eden Türk-İş’in ikinci tura katılması beklenmiyor.
İlk toplantı öncesi asgari ücret konusundaki görüşlerini ve beklentilerini açıklamak isteyen Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nihat Yurdakul, Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın’ın buna izin vermemesi üzerine heyetiyle birlikte toplantıyı terk etmişti.
Türk-İş, bakanlığın ilk toplantıda yaşanan gerilimi ortadan kaldıracak bir adım atmaması halinde toplantıya katılmayacağını açıklamıştı.
 Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.