Bireysel emeklilik rekora koştu

Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki gelişmeler sektörün yüzünü güldürmeye devam ediyor.
Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki gelişmeler sektörün yüzünü güldürmeye devam ediyor. Küresel kriz Türkiye’nin gündeminde de ilk sırada iken, 6. yılını dolduran Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki katılımcı sayısı 1 milyon 933 bine, fon büyüklüğü ise 8 milyar 616 milyon TL’ye ulaştı. Her geçen gün büyüyen sistemde, 1.524 kişi bağlı oldukları emeklilik şirketlerinden emekli oldu.
27 Ekim 2003 tarihinde başlayan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin 6. yıldönümü nedeniyle yapılan toplantıda konuşan BES Platformu Başkanı Mete Uğurlu, kriz döneminde de sisteme olan inancın ve katılımın her geçen gün arttığını, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin katılımcılarına sağladığı getiri ve vergi avantajları ile en iyi bireysel yatırım aracı olduğunu söyledi.
Uğurlu, 2009 yılının ilk 9 ayında katılımcı sayısında 187 bin kişi, fon büyüklüğünde ise 2.2 milyar TL artış olduğunu, bugüne kadar ulaşılan yaklaşık 2 milyon katılımcı ve 8,6 milyar TL fon varlığının verdiği güç ile büyümenin süreceğine emin olduklarını açıkladı. Uğurlu, “Sistemin 2020 yılında 5,5 milyon katılımcıya ve 115 milyar TL fon büyüklülüğüne ulaşacağını tahmin ediyoruz. Aynı yılda, sistemden emekli olmayı hak kazanacak kişi sayısı ise 380 bine ulaşmış olacak“ dedi.
Kaynak ve devamı için:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.