Şimdi konut almanın tam zamanı!

İnşaat sektörü üç yıl önceki seviyesine geldi. Konut kredisi faizleri de olabileceği en düşük seviyede!…
İnşaat maliyetlerinin üç yıl önceki seviyeye geldiği, buna karşın her zaman alışılmışın aksine konut kredisi faizlerinin yükselmeyip yüzde 1’in altına demirlediği bildirildi.
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök, , inşaat sektöründeki daralmanın trajik bir hal aldığını, 2009 yılının ilk altı ayındaki küçülmenin yaklaşık yüzde 21’i bulduğunu, buna karşın sektörü canlandırma adına yapılan teşviklerin yetersiz, gereksiz ve anlamsız kaldığını savundu.
Sürenkök, konutlarda KDV oranının net alanı 150 metrekare ve üzerindeki konutlar için yüzde 18’den yüzde 8’e indirildiğini anımsatarak, “Oysa, ülkemizdeki konutların yüzde 95’i 150 metrekareden küçük olduğu için bu indirim dolayısıyla bir işe yaramadı” dedi.
Sektörün, inşaat maliyetlerinin üç yıl önceki seviyesine düştüğüne dikkati çeken Sürenkök, sektörün, akılcı, uygulanabilir ve ileri politikalarla desteklenmesi gerektiğini savundu. Sürenkök, “Zira, inşaat maliyetleri üç yıl önceki seviyeye gelmesine ve bunun da ucuz konut olarak halka yansımasına rağmen istenen hareketlilik elde edilemiyor” dedi.
Sürenkök, inşaat maliyetlerinin üç yıl önceki seviyeye gelmesine rağmen bugüne kadar yaşananların aksine kredi faizleri yükselmediği gibi istikrarlı şekilde bir puanın altına demirlediğini belirterek, şunları kaydetti:
“Maliyetlerde en önemli faktör olan demir fiyatlarına bakıldığında 2006’da bin 70 lira, 2008’de 2 bin lira olan bir ton demir bugün 850 lira civarında. Beton fiyatları da hemen hemen aynı. Hazır betonun metreküp fiyatı 73 liraymış, bugün yine aynı düzeyde. Briket fiyatları da hemen hemen aynı. Briketin adedi 56 kuruştan 60 kuruşa yükselmiş. Yani sembolik bir yükseliş söz konusu. Sadece işçilik maliyetlerinde artış var. İşçi yevmiyeleri 40 liradan 55 liraya yükseldi. Bazı tesisatların fiyatların da ise gerileme söz konusu. Genel bir fiyat değerlendirmesi yapacak olursak, inşaat maliyetlerinin 3 yıl önceki seviyede olduğunu söyleyebiliriz.”
Sürenkök, maliyetlerdeki düşüşün doğal olarak konut fiyatlarına da yansıdığını bildirerek, “Ancak, ilginç olan şu ki; eskiden konut fiyatları düşünce banka kredi faizleri yükselir, faizler yükselince de konut fiyatları düşerdi. Şimdi her ikisi de düşük seviyede. Yani, konutun maliyeti de kredisinin faizi de düştü” diye konuştu.
Sürenkök, yaptıkları araştırma ve Türkiye’nin genel ekonomik seviyesindeki ileriye dönük tahminlerin konut fiyatlarının böyle kalmayacağını gösterdiğini ifade ederek, “Yılbaşından sonra konut fiyatları gerek ekonomik iyileşme gerekse bayındırlık birim fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle çıkışa geçecek” dedi.
Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.