Bluestacks Motor Başlatılamadı Hatası

Telefondaki oyunları ve uygulamaları bilgisayardan oynamak isteyen kişiler için emülatör kullanılması gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi olduğu gibi zaman zaman bluestack motor başlatılamadı hatası alınabilmektedir. Bluestacks motor başlatılamadı hatası alındığında uygulama açılmadığı gibi hata mesajı yayınlanacak, donma ve kasmalar yaşanacaktır. Bu tip durumlarda bluestack tarafından yayınlanan önerilere bir göz atmanız uygun olacaktır.

Bilgisayarı ve Uygulamayı Yeniden Başlatma 

Özellikle daha önce aynı sistemle Bluestacks uygulamasını kullanıyorsanız, yaşanan bir hatadan dolayı bu şekilde sorunlar karşınıza çıkabilir. Bu nedenle bilgisayarınızı yeniden başlatarak uygulamayı yeniden açmayı denemeniz sorunun çözülmesine sağlayabilir. Eğer bu çözüm sorununuzu sona erdirmediyse aşağıdaki önerileri denemeye devam edebilirsiniz.

Sistem Gereksinimi Kontrolü

Bu hatayı özellikle ilk kurulum sonrasında alıyorsanız sistem gereksinimlerinize göz atmalısınız. Minimum ve önerilen sistem gereksinimleri şu şekildedir;

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Microsoft Windows 7 ve üzeri.

İşlemci: Intel veya AMD İşlemci.

RAM: En az 2GB RAM.

HDD: 5GB Boş Alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Microsoft Windows 10

İşlemci: Intel veya AMD Multi-Core İşlemci “Single Thread PassMark skoru > 1000 ve üzeri, ayrıca tüm BIOS sanallaştırma uzantıları etkinleştirilmiş olmalıdır.

Grafik: Intel/Nvidia/ATI, Onboard or Discrete kontrollü ve PassMark skoru >= 750 ve üzeri.

RAM: 8GB ve üzeri.

HDD: SSD (veya Fusion/Hybrid Drive)

İnternet: Geniş bant bağlantısı

Microsoft veya diğer chipset sağlayıcısının en güncel grafik sürücüleri

Sistemde Gereksiz Uygulamaları Kapatma 

Bilgisayarda tüketimin fazla olması halinde motorun çalışması engellenebilmektedir. Bu nedenle kullanılan uygulamalara göz atmanız ve gereksiz olanları kaldırarak bilgisayarınızı daha da size bir hale getirmeniz uygun olacaktır.

Antivirüs Engellemeleri

Zaman zaman antivirüs sistemi tarafından da engelleme getirebilmektedir. Bu tür durumlarda antivirüs programının kapatılması ya da uygulama için istisna eklenmesi çözüm olabilmektedir. Yapacağınız bu işlemler ile birlikte bluestack motor başlatılamadı hatasını engelleyebilirsiniz. Fakat son olarak hala bir çözüm bulunamazsa sistem ayarlarından RAM miktarının arttırılması gerekir. Bu işlemlerin yapılabilmesi adına ise öncelikli olarak aşağıdaki adımları takip edilmesi gerekir.

Başlat -> Çalıştır -> regedit (enter) -> HKEY_LOCAL_MACHİNE -> SOFTWARE -> BlueStacks -> Guests -> Android -> Memory

Bu sayfada Memory seçeneği üzerinden RAM miktarınıza görev2 ya da 3 GB RAM miktarını bu alana girebilirsiniz. Böylece uygulama için kullanılacak olan RAM miktarı artacağından dolayı daha akıcı bir performans elde etmeniz ve sorunsuz bir şekilde uygulamaya açmanız söz konusu olabilir. Fakat bu aşamada özellikle uygulama dışında yapacağınız bilgisayar işlemlerinde kasma donma gibi sorunlar yaşanabilir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.