Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir?

Sanal gerçeklik kullanıcıların oyun ya da uygulamalar aracılığıyla ortamda yaşıyormuş ve varmış gibi hissetmesini sağlayan üç boyutlu bir teknolojidir. Sanal gerçeklik için kask, gözlük gibi farklı donanımların olması gerekmektedir. Burada gerçekliğin yaşanması hedeflendiği gibi özellikle sanal bir şekilde kullanıcılar oyunun içerisindeymiş gibi kendini hissetmektedir. Son dönemlerde çok daha etkin bir hale gelen bu gerçeklikte üstelik yapılan yenileme ve geliştirmeler ile birlikte çok daha başarılı uygulamalar ve oyunlar yaratılmaktadır. Bu özellikte 2 farklı seçenek bulunmaktadır. Kısmi katılım ve tam katılım olarak ayrılan bu özelliklerde bir de çoklu katılımlar olabilmektedir. Kısmi katılım kullanıcıların sadece gerçekliğinde sadece bir gözlük yeterli olduğu gibi ortamın incelenmesi ve üç boyutlu gerçekliği elde edilebilmesi hedeflenmektedir. Genellikle uygulamalarda yer alan bu gerçeklik, kullanıcılar için iyi bir deneyim sağlayabilir.

Tam Katılımlı Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir?

Tam katılımlı ortamlarda ise çok daha gelişmiş özellikler söz konusudu. Kullanıcılar sanal gerçeklik gözlüğünün dışında eldiven ve özel aparatlar kullanarak oyunun ya da uygulamanın içerisine dahil olabilmektedir. Kullanıcının hareketlerinin de dahil edildiği bu sistem çok daha etkin ve gerçekçi bir deneyim sunmaktadır, daha çok oyunlarda tercih edilmektedir.

Çoklu katılımlı ortamlar ise tam katılımlı ortamların çok oyunculu hali olmaktadır. Bununla birlikte uygulamalı olarak eğitim veren mimarlık, tıp gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Özellikle kullanıcı deneyiminin arttırılması, deneyler ve sağlık alanındaki tıbbi müdahalelerin yapılabilmesi adına çoklu katılımların önemi oldukça fazladır. Kişiler bu çoklu katılımlarda özel eldivenler ve aparatlar kullanarak müdahale etme ve yeteneklerini kullanma şansına sahiptir. Böylece bir oyunda ya da uygulamadaki görevde başarılı olmak ya da başarısız olma gibi süreçler de yaşanabilmektedir.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü ve Fırsatlar 

Sanal gerçekliğinsağladığı imkanlar ile birlikte aynı zamanda bir fırsat yaratmaktadır. Sadece görüntü daha gerçekçi olarak algılamadığı gibi kişiler görüntünün içerisinde yaşama imkânına sahiptir. Özellikle ilk çıktığı dönemlerde futbol maçları gibi farklı etkinliklerde kullanılmaya başlanan sanal gerçeklik, kişilerin türbinden maç izler gibi maçı izlenmesine imkan tanımaktadır. Kişiler özellikle oyun ya da uygulamada başını sağa sola çevirerek ortamı daha detaylı bir şekilde inceleme ve takip etme şansına sahiptir. Bu tip ek özellikleri ile büyük bir kolaylık sağlayan sanal gerçeklik,geleceğe yönelik atılmış en önemli adımlardan birisi olarak görülmektedir. Aynı zamanda kişilerin ve yine farklı deneyimler yaşamasına imkan tanımaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.