DirectX 10: Çok yakında Linux ve Mac'te…

Ünlü bir yazılım geliştirme grubu DirectX 10’u Windows dışına taşımakta kararlı…
Gelecekte Crysis, FarCry 2 veya Company of Heroes gibi oyunlar maksimum grafik ayarlarıyla Linux ve Mac altında da çalışacak mı? CodeWeavers yazılım geliştirici grubu DirectX 10’u bu iki işletim sistemine uyarlayarak bunu mümkün kılmak istiyor. Firmanın CEO’su Jeremy White blog’unda durumu açıkladı.
CodeWeavers Office, .NET Framework veya DirectX 9 gibi Microsoft programlarını Linux ve Mac sistemlere aktarıyor. White’a göre bir sonraki proje DirectX 10, fakat bir çıkış tarihi henüz söz konusu değil.
Geliştirici grubu DirectX 9’da başarı elde etmeyi başarmıştı. Önümüzdeki ay birçok programın yanında World of WarCraft, Counter-Strike: Source veya Team Fortress 2 gibi oyunları da Mac ve Linux sistemlerde çalıştırmayı mümkün kılan CrossOver 8.0 yazılımı yayımlanacak.
Windows yazılımları ne kadar verimli çalışıyor?
Yukarda verdiğimiz linkte de görebileceğiniz gibi Windows’tan diğer sistemlere uyarlanan yazılımlar “düzgün çalışma” derecelerine göre sıralanmış durumda. Listede yayımlanan yazılımların çoğu Windows’ta çalıştıkları gibi Linux veya Mac’te çalışmıyor. Programlara verilen madalya sistemi (altın, gümüş ve bronz) programın Mac’te veya Linux’ta ne kadar verimlilikle çalıştığını gösteriyor.
Kaynak: www.chip.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.