Dosyalarınızı bedava yedekleyin

Sistem çökmelerinden ve virüs bulaşmalarından tutun da kaza eseri silinmelere ve üstüne yazma vakalarına kadar bilgisayarınızdaki verilerin zarar görmesinin ya da kaybolmasının birçok yolu vardır. İşte bu kazalardan kurtulmaının yolları…
Önemli belgelerinizin, dijital fotoğraflarınızın ve diğer kıymetli dosyalarınızın sonsuza dek yok olmasını önlemek için onları düzenli olarak yedekleyip saklamak yararlıdır. Windows XP bu amaca hizmet eden, uygun bir şekilde Backup adını taşıyan kullanışlı bir araç barındırıyor.
Bu araç XP Professional Edition’da ön yüklenmiş olarak geliyor, Windows XP Home’a da kurulum CD’sinden elle eklenebiliyor. Aracı ValueAdd klasörü içinde Ntbackup.msi ismiyle bulabilirsiniz (kurmak için üzerine çift tıklayın). Backup dosyaları doğrudan CD’ye yazamasa da, onları bir diskete, USB Flash sürücü gibi bir harici depolama cihazına ya da ağ klasörüne atma işini son derece hızlı ve kolay hale getirir. Ya da bu aracı sadece bir yedek dosyası oluşturmak için kullanıp bu dosyayı daha sonra her zamanki CD yazma yazılımızı kullanarak CD’ye ya da DVD’ye kopyalayabilirsiniz.
1) Windows XP Backup aracına erişmek için Başlat menüsüne tıklayın ve imleci Programlar’a, sonra Donatılar’a, Sistem Araçları’na getirin ve son olarak Yedekleme’yi seçin.
2) “Yedekleme/Geri Yükleme Sihirbazı” açıldığı zaman İleri’ye basarak ilk ekranı atlayın, sonra ikinci ekranda “Dosya ve ayarları yedekle” seçeneğini seçin ve devam etmek için İleri’ye tıklayın.
3) Şimdi hangi öğeleri yedeklemek istediğiniz sorulacaktır. Belgelerim klasörünü Sık Kullanılanlarınızı, çerezlerinizi ve Masaüstü’nüzü yedeklemek için ilk seçenek olan “Belgelerim ve ayarlarım”ı seçin. Ya da bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabı varsa, “Herkesin belge ve ayarlarfnı seçin. Alternatif “Bu bilgisayardaki tüm bilgiler”i seçerek bilgisayardaki bütün bilgileri yedekleyebilirsiniz. Bu Atölye için ne yedekleyeceğinizi belirlemenize izin veren dördüncü seçenek “Neyin yedekleneceğini ben seçeyim”i seçeceğiz. Devam etmek için ileriye tıklayın.
4) Bir sonraki ekranda soldaki listedeki bir klasörün içindekileri görmek için üzerine tıklayın. Ardından yedeklemek istediğiniz bütün sürücülerin, klasörlerin ya da dosyaların yanındaki onay kutularını seçin ve yedeklemek istemediklerinizin yanındaki onay kutularını da temizleyin. Devam etmek için İleri’ye tıklayın.
5) Şimdi açılan menüden yedeğinizi kaydedeceğiniz /eri seçmeniz gerekiyor. Bu varsayılan olarak disket sürücünüz olarak ayarlıdır, fakat Gözat düğmesine tıklayarak bir USB depolama cihazı gibi daha pratik bir hedef belirleyebilirsiniz.
6) Farklı Kaydet kutusu göründüğü zaman gezinerek yedeğinizi kaydetmek istediğiniz klasöre ya da sürücüye gelin.
Onu seçin, Aç’a tıklayın, sonra Kaydet’e tıklayarak yedeğinizi tutmak istediğiniz klasörü ya da sürücüyü seçin.
7) Sonra, sunulan boşluğa yedek dosyası için seçtiğiniz ismi yazın. Elbette başka yedeklerden ayırt edilebilmesi için açıklayıcı bir isim koymanızı öneriyoruz. İleri’ye tıklayın, sonra da sihirbazı kapatıp yedeklemeye başlamak için Son’a tıklayın.
8) Yedekleme Durumu penceresi size ne kadar zaman geçtiğini ve ne kadar kaldığını, ayrıca yedeklenen dosyaların sayısını ve büyüklüğünü gösterir. Üst sağ köşedeki İptal düğmesine tıklayarak yedeklemeyi herhangi bir anda iptal edebilirsiniz.
9) Yedekleme tamamlandığı zaman ekranda sizi bilgilendiren bir mesaj belirecektir. Şimdi Windows XP Yedekleme’den çıkmak için Kapat’a tıklayabilir ya da yedekleme hakkında ayrıntılı bilgiler için Rapor’a tıklayabilirsiniz.
Kaynak: www.milliyet.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.