Ege Bölgesinde Jeotermal enerji kullanımı

Ege Blgesi’nin doğal sıcak su kaynakları bakımından zenginliğine dikkat ekilerek, işadamları bu konuda yatırıma davet edildi.
Jeotermal enerjinin konut ısıtmadan, seracılığa, tesktile kadar birok alanda kullanılabileceği belirtildi.
Babadağlı Sanayiciler ve İşadamları Derneği (BASİAD) tarafından hazırlanan Denizli ve Komşu İllerin Kalkınmasında Jeotermal Enerji’nin ヨnemi konulu raporda, blgenin 30 derece ile 242 derece sıcaklık aralığında zengin yeraltı su kaynaklarına sahip olduğu vurgulandı.
Rapora gre yrede sıcak yeraltı suyu, Denizli Kızıldere’de elektrik retimi, Kütahya Simav, Balıkesir Gnen’de konutların ısıtılmasında kullanılıyor. Jeotermal enerjiden yredeki bazı hamam ve otellerde kaplıca olarak yararlanılıyor. Jeotermal enerjinin byk blm ise kullanılmadan, ziyan oluyor.
Kullanılmayan doğal yeraltı sıcak suyu derelere akıtılırken sadece enerji boşa gitmekle kalmıyor, bu sular aynı zamanda yksek sıcaklık, iindeki kimyasal ve minareller nedeniyle akarsulara da zarar veriyor.
Rapora gre kullanılmayan sıcak suyun akıtıldığı Byk Menderes ırmağı ve kolları, Ske, Aydın, ヌine, Nazilli ve Akay ovalarında yksek oranda bor tespit edildi. Menemen Toprak Su Enstits de, yksek tuzluluk ve bor kirliliği nedeniyle 130 bin hektar alanın zarar grdğn ve tarımsal retimin dştğn rapor etti.
Jeotermal enerjinin kullanımı ile hem evresel olumsuzlukların ortadan kaldırılacağı hem de bedava enerjiden yararlanılacağı belirtilen raporda; “ヨzel sektrn jeotermal enerji alanında yatırıma girmesi ve bunun devlete teşvik edilmesi yrenin kalkınmasında alternatif sektrler oluşturabilir.
Jeotermal enerjiden tarım, sağlık turizmi ve diğer sektrlerde yararlanılması konusunda girişimciye yardımcı olunmalıdır” denildi.
Yahya ヨZPINAR tarafından hazırlanan BASİAD raporuna gre en ekonomik ve evreci enerji olan jeotermal enerji iin, Denizli’de 16, Ktahya’da 12, İzmir’de 11, Aydın’da 7, Manisa’da 6, Afyon’da 5, Uşak ve Muğla’da da 2’şer kaynak bulunuyor.
Toplam 61 kaynaktan sadece Denizli Kızıldere kaynağı elektrik retimi iin kullanılıyor.
Trkiye’nin bu alandaki ilk santralı olan santraldan 20,5 MW’lik elektrik retiliyor. Salihli, Simav, Aydın ve Afyon’da jeotermal enerji ile ısınacak inşaat halinde, bitmiş veya fizibilitesi tamanlanmış toplam 69 bin 500 toplu konut projesi bulunuyor.
Jeotermal enerji ile merkezi olarak ısıtılabilecek yerler ise şyle sıralandı; İzmir de Balova, Seferihisar, Dikili ileleri, Manisa’da Salihli, Turgutlu ileleri, Afyon il merkezi, Sandıklı ve Bolvadin ileleri, Denizli il merkezi, Sarayky, Buldan, Yenicekent, Glemezli, Karakayıt ve Kızıldere ileleri.
Raporda, yrede yeraltı sıcak suyundan yararlanarak yapılabilecek yatırımlar ise suyun sıcaklık derecesine gre değişmek zere şyle belirlendi: “Kağıt hamuru retimi, amonyak absorsiyumu ile soğutma, hidrojen slfit retimi, kereste ve diyatomit kurutulması, balık ve balık yiyecekleri, iftlik rnlerinin kurutulması, konservecilik, şeker ve tuz retimi, şarap ve bira retimi, tekstilde ipliklerin bayanması, beyazlatılması, dericilik, saf su retimi, imento kurutulması, organik madde, deniz rnleri, ot, meyve, sebze kurutulması, balık kurutulması ve yıkanması, seraların ve toprağın ısıtılması, kmes, ağıl, ahır, konut vs. ısıtılması, mantar retimi, kaplıca tedavi amalı hidroterapi merkezleri.”
Bu içerik internet kaynaklarından yararlanılarak sitemize eklenmiştir

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.