Elektriğe yüzde 20 zam kapıda

TETAŞ toptan elektrik satış fiyatlarında 1 Ekim itibari ile yaklaşık yüzde 20 oranında zam yapmaya hazırlanıyor. Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) toptan elektrik satış fiyatlarında 1 Ekim itibari ile yaklaşık yüzde 20 oranında zam yapmaya hazırlanıyor.
Reuters’in bir hükümet yetkilisine dayandırarak verdiği habere göre, toptan satış fiyatlarında yapılacak olan zammın, konutlarda ve fabrikalarda kullanılan perakende elektrik fiyatlarına yüzde 6 ila 7 oranında artış olarak yansıyacağı belirtiliyor.
Haberde ismini vermeden açıklamada bulunan yetkili, zammın son dönemde oluşan kur farkı ve kurumun bazı kamu kuruluşlarından tahsil edemediği alacaklarının yarattığı maliyet baskısından kaynaklandığını söyledi.
TETAŞ’ın, 1 Ekim’de açıklanacak olan yeni fiyatlarda artırıma gitmesi için henüz Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna (EPDK) yapılmış bir başvurusu bulunmuyor. EPDK, 1 Temmuz’da yaptığı değerlendirmeden sonra fiyatlarda artırıma gitme kararı almamıştı.
Göreve geldikten sonra enerji fiyatlarına yaklaşık 6 yıl zam yapmayan hükümet geçtiğimiz sene elektrik ve doğalgazda, petrol fiyatları, enflasyon ve kur değişimini baz alan otomatik fiyatlandırma yöntemini başlatmıştı.
Olası zamları değerlendiren uzmanlar, bu oranda yapılacak bir zammın enflasyon üzerinde yaklaşık yüzde 0.25 oranında etkili olacağını ifade ediyor.
Otomotik fiyatlandırma gereğince enerji fiyatları üçer aylık periyotlarda yeniden gözden geçiriliyor.
Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.