Firefox Mobile'ın detayları

Arayüz tasarımı ve kullanıcı deneyimleri üzerine çalışmalarını hızlandıran Firefox, tasarımcısının ağzından bir video ile mobil cihazlara yönelik yeni tarayıcının özelliklerini açıkladı.
Humanized adlı şirketi üzerinden kullanıcı arayüzleri ve tasarımlar yapan Aza Raskin, Mozilla’da çalışmaya başladıktan sonra öncelikli olarak Firefox Mobile üzerine yoğunlaştı. Mobil cihazlarda kullanılması planlanan yeni tarayıcının arayüzü üzerine çalışan ekip adına, yeni özelliklerle donatılan tarayıcının yetenekleri Raskin’in blog sayfası üzerinden aktarıldı.
Halen prototip sürecindeki yazılımda (Fennec adıyla da biliniyor) en önemli özellik dokunma yoluyla yönetilebilen arayüzün yer alacak olması. Birkaç parmak hareketiyle yönetilebilen menüler, kaydırma çubukları ve benzeri işlemler cihazlardaki kullanım kolaylığını da üst düzeye çekecek. Öte yandan dokunmatik ekrana sahip olmayan cihazlarda da Fennec kullanılabilecek.
Geniş tutulan butonlar ve seçenekler kısmı da ekran üzerinde yazımı kolaylaştırmak üzere tasarlanıyor. iPhone’dan tanıdığımız geçiş efektleri ve hoş animasyonlar da yine Fennec ile birlikte kullanıcılara sunulacak.
Fennec’in yeteneklerini gösteren tanıtım videosu:

Kaynak: www.cnetturkiye.com
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.