Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

İnternet ortamına fotoğraf yüklemek bazen zor bir hal alabiliyor. Fotoğraf boyutunun büyük olması nedeniyle bazen fotoğraf yüklenmesine izin verilmiyor. Bu durumda yapacağınız fotoğraf küçültme işlemi basit ve kısa süren bir işlemdir. Profesyonel kamerayla çektiğiniz kaliteli fotoğrafların boyutunu küçültmek için de kullanabilirsiniz.  Fotoğraf boyutu küçültme işlemi programlı ve programsız olarak yapılabiliyor. Ancak bu işlemi yapmadan önce küçültmek istediğiniz fotoğrafın bir kopyasını saklamanız iyi olacaktır. Çünkü küçültme yanlış yapılabilir ve işlem geri alınamadığında fotoğrafınız eski haline dönüştürülemez.

Özellikle bazı sosyal medya uygulamalarında profil fotoğrafı olarak kullanacağınız resimler için belli boyutlar istenir. Bu boyut standartlarına uymayan resimler profil fotoğrafı yapılmaz. WhatsApp’ta da geçerli olan bu durum fotoğraf boyutu küçültmeyi zorunlu hale getirebilir. Telefon üzerinden de yapabileceğiniz boyut küçültme işlemlerini, App Store veya Google Play üzerinden indireceğiniz uygulamalar üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca sadece profil fotoğrafı değil, Instagram hesabınıza gönderi olarak yükleyeceğiniz fotoğraf veya video gönderileri de yarım çıkabilir çünkü uygulama bunu kendisi küçültür.

Profesyonel Program Kullanmak

Fotoğraf veya videonuzun orijinalliğini kaybetmesini istemiyorsanız yine yüklemeden önce boyut küçültme işlemi yapmalısınız. Boyut küçültme yapılırken fotoğraf kalitesinin düşmemesi de önemlidir. Telefon üzerinden indirilen bazı uygulamalar fotoğraf kalitesini ciddi derecede düşürebiliyor. Bu yüzden bilgisayarınız üzerinden daha profesyonel programlar kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilir ve daha kaliteli fotoğraflar elde edebilirsiniz. Aynı zamanda fotoğraf küçültme işlemi için aynı boyutlarda sadece fotoğrafınızın arkasına bir sayfa gelecek şekilde montaj da yapılabiliyor.

Program Kullanarak Fotoğraf Boyutu Küçültme

Fotoğrafların boyutlarını küçültmek için birçok farklı program var. Her bilgisayarda bulunan Paint ile fotoğraf boyutlarınız ile oynayabilirsiniz. Bunun için Paint’e girin ve küçültmek istediğiniz fotoğrafı sürükleyerek Paint sayfasına bırakın. Daha sonra yukarıda bulunan giriş sekmesine gelerek “yeniden boyutlandır” yazısına tıklıyoruz.

Gelen küçük pencerede “piksel” seçeneğini işaretliyoruz. Aynı zamanda bu gelen küçük pencerede fotoğrafınızın piksek değerlerini görebiliyorsunuz. Buradan seçeceğiniz “en boy oranını koru” kutucuğunu işaretli hale getirerek fotoğrafınızın orijinalliğinin bozulmasını engelleyebilirsiniz. Piksel değerlerini biraz düşürerek “tamam” tuşuna basıyoruz.

Daha sonra “Dosya” sekmesinden “farklı kaydet” diyerek “JPEG resmi” seçiyoruz. Küçülttüğünüz fotoğrafınızı istediğiniz yere kaydedebilirsiniz. Dosya adını değiştirmeden aynı adla kaydederseniz orijinal fotoğrafın üstüne kaydedebilirsiniz ancak ayrı bir fotoğraf olarak kaydetmenizde fayda var.

Online Olarak Fotoğraf Boyutu Küçültme

Fotoğraf boyutunu online ortamda farklı sitelerden de küçültebilirsiniz. Bunlardan biri Imagecompressor isimli uygulamadır. Buraya giriş yaptıktan sonra “yükle” bölümüne gelerek küçültme işlemi yapacağımız fotoğrafı yüklüyoruz ve daha sistem otomatik olarak fotoğrafı küçültüyor. İşlem bittiğinde ise orijinal ve küçültülmüş olan fotoğrafınızın bir karşılaştırması ekrana geliyor. “Kalite” yazısına tıklayarak fotoğraf boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu site ile birden fazla fotoğrafı da aynı anda küçültebilmeniz mümkün.

 

 

Fotoğraf Küçültmenin Avantajları Nelerdir?

Fotoğraf boyutunu küçültmenin birçok avantajı var ve bunlardan biri internete yükleme sırasında yükleme süresinin kısalmasıdır. Yüksek boyutlu fotoğraflar daha yavaş yüklenirken, küçültme yaptığınız fotoğraflar daha kısa sürede istediğiniz yere yüklenecektir.

Aynı zamanda cep telefonlarınızda veya masaüstü bilgisayarlarınızda duvar kâğıdı yapmak istediğiniz resimlerin boyutu uygun olmayabilir. Bu durumlarda da boyutta oynama yaparak kullanabilirsiniz.  İnternet siteniz varsa ve bu site geç açılıyorsa yine yüksek boyutlu görseller buna sebep oluyor olabiliyor. Bu yüzden kullanacağınız görsellerin boyutlarını küçülterek kullanmanız sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayacaktır.

Fotoğraf Küçültmenin Dezavantajları Nelerdir?

Fotoğraf boyutuyla oynayarak birçok yerde kullanılabilir hale getirilmesinin yanı sıra bu işlemin dezavantajları da bulunuyor. Bunlardan ilki görsel kalitesinin düşmesine sebep olmasıdır. Kalitesi bozulan fotoğraflarınız daha kötü bir görünüme sahip olabilir ve özellikle uzaktan çekilmiş fotoğraflarınızda, ayrıntılar anlaşılmaz hale gelebilir. Piksel sayılarının düşmesiyle meydana gelen bozulmaları en aza indirmek için bu işlemler için Paint kullanmanız daha doğru olacaktır. Bazı online uygulamalar fotoğraf kalitesini yüksek derecede bozabiliyor.

Baskı alınacak bir fotoğrafta da boyut küçültmek için yaptığınız işlemler, baskılardaki görsellerde çözünürlüğün düşmesine neden olur. Bu tür fotoğraflarda boyut küçültme işlemi yapılması önerilmez. Gece çekilen fotoğraflar ve manzara fotoğraflarında da küçültme yapılmaması gerekir. Gece çekilen fotoğraflar yeterince karanlıktır ve çözünürlüğü düştüğünde kalitesiz bir hal alacak, karıncalanma olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.