Instagram Hesap Silme ve Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram, 2010 yılında sadece iPhone cihazlar için geliştirilmiş ve farklı filtreler ile fotoğraf çekebilme imkânı sağlanmıştır. Günümüzde en fazla kullanılan sosyal medya uygulaması haline gelmiş ve her gün milyonlarca fotoğraf ve video paylaşılır olmuştur.  Facebook satın aldıktan sonra, kullanıcı sayısı yüksek derecede artmış ve en yüksek kullanıcı sayılı sosyal medya uygulaması haline gelmiştir. E- ticaret siteleri de pazarlama ve satış yapma amacıyla kullanmaya başlamıştır.

Fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan Instagram’da birçok özellik var. Instagram’dan sıkıldıysanız ve zamanınızın büyük bir bölümünü sosyal medyaya ayırdığınızı düşünüyorsanız bir süre sosyal medyadan uzaklaşmak istiyor veya yeni bir hesap açmak istiyorsanız hesabınızı dondurabilir veya silebilirsiniz. Silmek yerine bildirimleri kapatma seçeneğini de kullanabilirsiniz. Bunun için ayarlar bölümüne girerek beğeni ve yorum bildirimlerini kapalı konuma getirebilir ve hesabınızı dondurmak veya silmek zorunda kalmazsınız.  Profil sayfanızın sağ üst köşesinde bulunan üç çizgi sembolüne basarak bildirimlere gidebilir ve “anında ilet bildirimleri” sekmesinin altındaki “tümünü durdur” yazısını seçili hale getirerek bildirimleri kapatabilirsiniz. Bunun yanında aynı sayfadan filtreleme işlemi yaparak sadece görmek istemediğiniz bildirimleri de almayabilirsiniz.

Dondurma işlemi, sürelidir ve kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptığınızda hesabınız aktif hale gelir. Ancak silme işlemi kalıcıdır ve silinen hesap bir daha geri gelmez. Dondurma işlemleri en fazla 6 aylığına yapılır ve 6 ay sonunda giriş yapılmayan hesaplar da kalıcı olarak silinmiş olur. Instagram dondurma işlemleri yalnızca masaüstü internet tarayıcısından yapılıyor, mobil uygulamalarda bu işlem mümkün olmuyor.

Instagram Dondurma İşlemi

Masaüstü tarayıcıdan girdiğiniz Instagram’a kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın. Daha sonra karşınıza çıkan profilinizde sağ üst köşedeki “profili düzenle” yazısına tıklıyoruz. Buradaki listenin sonunda “hesabımı geçici olarak kapat” yazısına tıklıyoruz. Karşınıza çıkan “hesabınızı neden kapatıyorsunuz?” sorusunda karşınıza çıkacak seçenekler arasında sebebiniz varsa bunu seçebilir veya diğer seçeneğini seçerek devam edebilirsiniz. Son olarak devam etmek için güncel olan şifrenizi girerek hesabını dondurma işlemini tamamlayabilirsiniz. Hesabınızı aktifleştirmek istediğinizde masaüstü veya mobil uygulama fark etmeksizin hesabınıza girebilir ve aktif hale getirebilirsiniz.

Hesabınıza giriş yaparak aktif hale getirdiğinizde önceden yüklediğiniz profilinizdeki fotoğraflar girdiğiniz an hemen yüklenmeyebilir veya eksik olarak yüklenebilir. Ayrıca Instagram hesabınızı geçici olarak kapatma işlemini yalnızca 7 günde bir yapabilirsiniz. Yani aktif hale getirdikten sonra tekrardan dondurabilmeniz için 1 hafta geçmesi gerekiyor. Ayrıca geçici olarak kapattığınız hesabı tekrar açmak için de bir sınırlama bulunuyor. Bu sınırlama da 3 saattir. Tekrar aktif edebilmek için 3 saat beklemeniz gerekiyor.

Instagram Silme İşlemi

Instagram hesabınızı kalıcı olarak da silebilirsiniz. Bunun için yine internet sitesinden Instagram sayfasına girerek giriş yapın. Aynı aşamaları uygulayın ve karşınıza çıkan “hesabınızı neden siliyorsunuz?” sorusuna seçeneklerdeki cevaplardan birini seçerek devam edin. Seçim yapmadığınızda hesabınızı silmenize izin verilmez. Bu aşamadan sonra “hesabımı kalıcı olarak sil” yazısına veya farklı bir hesabı silmek için hesabını sil sayfasına girdiğinizde sağ süt köşedeki kullanıcı adına tıklayarak, kullanıcı adının yanındaki ikona dokunun ve çıkış yapın. Silmek istediğiniz hesabın kullanıcı adı ve şifresiyle girerek aynı aşamaları izleyin ve hesabınızı silin. Hesap silme işlemleri geri alınamaz ve silinen hesaba tekrar giremezsiniz.

Hesap silme işlemi tamamlandığınızda profil bilgileriniz, fotoğraflarınız, videolarınız, başkalarının gönderilerine yaptığınız yorumlarınız, mesajlarınız, beğenmeleriniz, takipçileriniz ve takip ettikleriniz kalıcı olarak silinir. Ayrıca silme işlemi yapıldıktan sonra silinen hesabın kullanıcı adı tekrardan alınamaz ve kullanılamaz.

Instagram Hesabı Neden Silinir?

Instagram hesaplarının silinmesinin en büyük sebebi çok fazla zaman ayırıyor olmaktır. Sınava hazırlananlar veya daha önemli bir işi olanlar, vakitlerini burada öldürmek istemediklerinden hesaplarını silebilirler. Her boşluğunuzda Instagram’a giriyorsanız bunun önüne geçebilmek için hesabınızı silebilirsiniz.

Bir diğer silinme sebebi de sosyal hayat içerisinde soyutlaşmaktır. Kalabalık ortamlarda, biriyle buluştuğunuzda veya ailenizle otururken telefonu elinize alarak Instagram’a bakıyorsanız sosyal medya sizi soyutlaştırıyor demektir. Bu yüzden hesabınızı geçici süreliğine dondurabilir veya tamamen silebilirsiniz.

Artık internette unutulma hakkınızı da kullanabilir ve şifresini unuttuğunuz hesabınızı ve tüm gönderilerinizi Instagram uygulamasından tamamen silebilirsiniz.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.