Global.asax Nedir?

Global.asax dan bahsetmek için HTTPApplication Class hakkında birşeyler söylemekte fayda var. .Net Framework bünyesindeki en önemli sınıflardan biridir. Aslında Framwork un bünyesinde işimize yaramayacak işimizi kolaylaştırmayacak kısaca gereksiz bir içeriğe rastlamak çok zor. Ancak HTTPApplication sınıfı uygulama bazında işlemler yapmamız için yaratılmış ve işimizi kesinlikle çok kolaylaştıran bir sınıf.
Peki nedir uygulama bazında işlem yapmak?
Dinamik web programlamaya ısındığımız günlerden bu yana genel olarak duyduğumuz kavram oturum bazında ve kullanıcı bazında işlemler yapmak üzerineydi. Uygulama bazında yapılan işlemler ise tek bir kullanıcıyı veya oturumu baz almaksızın tamamen uygulama nın işleyişi içinde gerçekleşen olaylar bazında uygulamamızın hareket etmesini sağlamaktır. Buna en gözde örnek uygulamanızı ziyaret eden kişilerin sayısıdır sanırım. Bu kişi bazında değil uygulama bazında bir kontroldür.
Şimdi gelelim asıl konumuza yani Global.asax ‘a. Visual Studio ile yeni bir proje oluşturduğunuzda default oluşturulan dosyalar arasında yer alır. Ve uygulama bazında bir takım durumlarda işlemler yapmanıza olanak tanır. Nedir bu durumlar? Oturum un açılması, uygulamanın başlaması, uygulamanın son bulması gibi yukarıda değindiğim kullanıcı ve oturum bazında olmayan uygulamanın genelini ilgilendiren durumlardır.
Dosya ilk oluşturulduğu anda default Function lar ve altında ingilizce olarak bu alanın ne amaçla kullanılabileceğini gösteren kısa açıklamalar ile oluşur.
Devamı için:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.