Hemoroid belirtileri ve tedavisi – HEMOROİD (BASUR) NEDİR?, HEMOROİD BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ

Hemoroid belirtileri ve tedavisi – HEMOROİD (BASUR) NEDİR?, HEMOROİD BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ
Hemoroidin (basur) en büyük sebepleri düzensiz beslenme, çok fazla katı yiyecek tüketilmesi, sindirim sistemi yavaşlığı, stres ve iş ortamında çok fazla oturarak çalışılmasıdır.
HEMOROİD (BASUR) NEDİR?
Hemoroid, makat bölgesindeki damarların genişlemesi yani “Varisi” dir. Basur rahatsızlığı kalın bağırsaklardaki toplardamarların şiddetli kabızlık veya şiddetli ishal sonucunda, ayaktan veya belden alınan soğuk dolayısıyla çalışmamaları durumunda oluşan bir rahatsızlık biçimi olarak da tanımlanabilir. Çalışmaz duruma gelen toplardamar yani basur içerisindeki kanın pıhtılaşması sonucu meme biçiminde dışarıya çıkar veya anüsün iç kısmında memeler oluşur.
HEMOROİD BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ
Genel sebepleri; kolit, proktit, enterit gibi bağırsak enfeksiyonları; içki, tahriş edici aşırı acılı gıda tüketimi; yetersiz hijyen, anüs içi hemoroidal damar duvar yapısının doğuştan zayıf olması veya sonradan zayıflayıp torbalanması; prostat büyümesi ve kabızlık nedeni ile tuvalette uzun süre oturmak ve aşırı ıkınmak; uzun süre oturmak veya ayakta kalmak; aşırı yorgunluk; portal hipertansiyon; hamilelik myoma uteri, over kisti vb. gibi karın içi büyük urlar; kronik öksürük, şişmanlık gibi karın ve damar içi basınçlarını artıran başka hastalıklar genel sebepler arasında sayılabilir.
Kaynak ve devamı için:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.