Kürtajın riskleri nelerdir?

Kürtaj nedir? Kürtaj işlemi öncesi neler yapılmaktadır? Kürtaj nasıl yapılır? Kürtajın riskleri nelerdir? Kürtaj sonrası nelere dikkat etmek gerekir?
Kürtaj nedir?
Rahim içerisine yerleşmiş olan gebeliğin kendi isteğiniz veya tıbbı zorunluluk nedeniyle, özel yöntemlerle sonlandırılmasıdır. Kürtaj; gebelik sonlandırma dışında biyopsi ve tedavi amaçlı da uygulanabilir.
Kürtaj Hangi Amaçlarla Yapılır?
1. Gebelik Sonlandırılması (Tıbbı Zorunluluk, İstenmeyen Gebelik)
 İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılmaktadır.
 10 haftalık gebeliklere kadar hamilenin isteğine göre kürtaj işlemi gerçekleştirilir.
 Gebe reşit ve bekar ise kendi onayı yeterlidir. Evli ise eşinin de onayı gerekmektedir.
 Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir.
2. Fraksiyonel Kürtaj
Çok şiddetli ve uzun süren kanamalarda ve özellikle 40 yaş üzeri kadınlarda, patolojik sebebi tespit etmek ve kanamayı durduracak tedaviyi seçmek adına kürtaj işlemi uygulanır.
3. Endometriyal Dating
Kısırlık teşhisinden yumurtlama olup olmadığını öğrenmek için adetin 21.günü rahim içerisinden küçük bir parça alınarak progesteron hormonunun rahim içine etkisi araştırılır.
4. Rest Kürtaj
Kendiliğinden olan düşüğün veya kürtajdan sonra kalan parçaların temizlenmesi için uygulanan işlemdir.
Kürtaj Müdahalesi Öncesi Değerlendirme Nasıl Yapılır?
 Kadın Hastalıklar ve Doğum Uzmanına başvurularak hamileliğin süreci belirlenir.
 Gebelik ultrasonografi ile kesinleştirilir.
 Kürtaj Müdahalesine engel ve tehlike oluşturabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmadığının tespiti yapılır.
Kürtaj İşlemi Öncesi Neler Yapılmaktadır?
 Kürtaj genel anestezi veya lokal anestezi ile uygulanır. Daha önce doğum yapmamış veya sezeryanla doğum yapmış hastalarda genel anestezi tercih edilir.
 Lokal anestezi ile rahim ağzının her iki tarafına anestezik ilaç enjekte edilir. Vakum esnasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyulabilir.
 Kürtajın psikolojik etkisi düşünüldüğünde genel anestezi tercih edilmelidir. Anestezi işlemi Anestezi uzmanı tarafından uygulanmalıdır.
 Kürtaj işlemi öncesi 6 saatlik açlık ve susuzluk istenmektedir.
Kürtaj Nasıl Yapılır?
 Günümüzde vakum aspirasyon yöntemi ile kürtaj yapılmaktadır. Bu yöntemde kullanılan aspirasyon vakum sistemi karmen kanülü olarak isimlendirilir. Kullanılan plastik uçlar tek kullanımlıkdır tekrar kullanılamaz.
 Rahim ağzının görünebilmesi için vajinal spekulum yerleştirilir. Vajina ve rahim ağzı özel bir solüsyonla silinir. Rahim tek dişli adı verilen bir aletle çekilerek düz hale getirilir.
 Buji adı verilen aletle, gebelik haftasının büyüklüğüne göre rahim ağzı genişletilir. Daha önce doğum yapmış ve gebelik haftası küçük hamilelerde bu dilatasyon bazen gerekli olmamaktadır.
 Dilatasyon (Rahim Ağzı Genişletilmesi) ardından steril olan ve özel boyutlarda olan plastik kanüller ile rahim ağzından girilerek rahim boşluğuna ulaştırılır. Kanülün ucu özel olarak üretilmiş vakum yaratan özek enjektöre monte edilir. Enjektör basınç yaratarak rahim içindeki maddeyi emerek temizler. Bu yöntem ile eski keskin metal küretler ile yapılan müdahelerin olumsuz sonuçlar en aza indirilmiştir.
 Rahim içi temizlendikten sonra tek dişli çıkartılır. Çıktığı yerdeki kanama gazlı bez ile tamponlanarak kanama durdurulur. Vajina steril solüsyonla temizlenerek spekulum çıkartılır.
 Hasta kaldırılmadan, rahim içerisinde parça kalıp kalmadığının anlaşılması için ultrasonografi ile kontrol edilir.
 Anestezi sonrası ağrılarının en aza indirilmesi için ağrı kesici iğne vurulur.
Kaynak ve devamı için TIKLAYIN

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.