Intel’in Yeni SSD Belleği: SSD665p

Intel, geçtiğimiz aylar içerisinde Güney Kore’de düzenlediği bir etkinlik içerisinde iş odaklı olan yeni ürünlerini burada tanıttı. Bu tanıtım sürecinde yapılan yeni bir ürün ise günlük kullanıcılar için tasarlanmış olan SSD 665p oldu. Teknoloji ve işlemci devi olan Intel firması, Güney Kore içerisinde düzenlemiş oldukları etkinliklerde Bellek ve Depolama günü dedikleri etkinlikleri kapsamında yeni teknolojilerini insanlara tanıttı. Tanıtılan bu ürün arasında yer alan SSD665p ise geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkmış ve insanların hali hazırda kullanmakta oldukları SSD 660p’nin güncellenmiş hali oldu.

Aslında bu ürün diğer eski cihazına göre pek de fazla yenilikleri beraberinde getirmiyor diyebiliriz. Intel’in burada üretmiş olduğu yeni SSD’si önceki üretmiş olduğu SSD 660p gibi SiliconMotion SM2263 denilen 4 kanal protokolüne sahip olacak. Bunun yanı sıra bu kez içerisinde Intel’in ikinci nesil 96 katmanlı 3D QLC NAND’ı kullanmakta. Böylelikle fiyatına göre hızlı bir SSD hizmeti sunabilirken aynı zamanda Intel burada yeni çıkacak olan SSD’lerinin daha uygun fiyatlara kullanıcılar ile buluşacağını da gösterdi.

Performans Farkı Toplantıda Gösterildi

Kullanıcıların kafasında bir soru işareti bırakmamak adına çalışmalarda bulunan Intel şirketi, kendi yaptığı etkinlik içerisinde aynı zamanda SSD660p ve SSD665p farklarını göstermek için CrystalDiskMark 7 adlı bir yazılımı da kullanmayı ihmal etmedi. Bu testler Asus markalı iki adet dizüstü bilgisayarlarda yapılırken aradaki fark oldukça gözleri açıcı değerlerdi.

Yapılan Test Dudakları Uçuklattı

Yapılan testlerde ikisi de 1 TB boyutunda birisi 660p ve yeni modeli olan 665p modeli iki farklı Asus marka bilgisayarlara takıldı. Ardından Crystal Disk Mark 7 yazılımı ile okuma yazma hız değerlerinin testi yapıldı. Burada çıkan sonuçlarda 660p modeli üzerinde saniyede 1,228MB okuma 1333MB yazma değerleri gözlenirken 665p SSD modeli üzerinde yapılan testlerde 1816 mb okuma ve 1887 mb yazma değerleri gözlendi. Bu da aradaki farklın yaklaşık olarak saniyede 558MB okuma, saniyede 554 mb yazma değerlerinde olduğuydu. Yaptığı işler ile oldukça güzel işlere imza atan İntel bu ürününün ne zaman çıkacağı hakkında herhangi bir bilgi vermedi. Ancak yine de Intel SSD665p’nin yakın zamanlar içerisinde piyasa içerisinde yerini alması kullanıcılar ve biz teknoloji meraklıları tarafından bekleniyor. SSD’ler son zamanlarda çıkmış ve bilgisayarların hızlanması açısından yapılmış en büyük yenilikler arasında. Zamanla SSD’lerin günümüzde kullanılan harici depolama disklerinin yerini aldığını gözlemleyebiliyoruz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.