Turkcell Güneş Enerjisinden Destek Alacak

Gelecek için temiz enerji anlayışı ile yatırımlarını sürdürmekte olan Turkcell ilk güneş enerji santralini Kuzey Kıbrıs’a 2019 Mayıs ayı içerisinde kurdu. Tutarı yaklaşık olarak 6 milyon lirayı bulan bu Kuzey Kıbrıs Turkcell Güneş Enerji Santrali, yaklaşık olarak 900 KWp güce sahip. Santralin açılış töreni içerisinde Turkcell yönetim kurulu başkanı Ahmet Akça, Turkcell yönetim kurulu ütesi Attilla Koç ve Turkcell genel müdürü Murat Erkan katılırken aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Turkcell genel müdürü Harun Maden’de katıldı. İçerisinde birkaç farklı isim de yer alan bu törende ilk Turkcell güneş santralinin açılışı büyük bir coşkuyla kutlandı.

Yılda 1.5 Milyon Saat Enerji Üretecek

Türkiye’nin güneyinde ve Akdeniz’in üçüncü büyük adası olarak kabul edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet göstermeye başlayan enerji santrali, 10 dönümlük bir arazi üzerinde konumlandırıldı. Yaklaşık 4,5 ay gibi kısa bir sürede imalatı tamamlanan güneş santrali içerisinde ikibin beş yüz adet güneş paneli kullanılırken 9 adet de santral tipi inverter kullanıldı. Orta gerilim üzerinden şebeke üzerine yılda tahmini olarak 1 milyon 510 bin 918 kilovatsaat enerji üretecek bu santral ile doğaya 906 bin 481 kg’lık karbon salınımının engellenmesi bekleniyor. Santral sanayi içerisinde ayrıca Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) şebekesindeki istenen talep yüklerinin hafifletilerek bölgede bulunan enerji kalitesinin iyileştirilmesine de katkı sağlaması hedefleniyor.

Güneş Enerji’si ile Daha Rahat Bir Nefes

Turkcell Genel Müdürü Sayın Erkan’ın aktardığı bilgilere göre Turkcell’in ilk hedefi her zaman yeniliklerin arkasında koşarak kaliteli bir marka haline gelmek. Vizyonlarını da yaptıkları işlere her işte olduğu gibi enerji sistemleri işine de aynı şekilde hassasiyet gösterdiklerini de sonrasına ekledi. Türkiye üzerinde Turkcell Enerji Şirketlerini kuran Turkcell, buradaki amaçlarını var olanın yenisini yapmak yerine enerjiyi nasıl daha verimli kullanacakları hakkında iyileştirmelere gitmek istediklerini de belirtti.

Güneş enerjisi bilindiği gibi sınırı ve bir limiti olan kaynaklardan birisi olmadığı için kullanılması doğaya verilen zararın büyük ölçüde azalmasını amaçlıyor. Bununla birlikte kullanılan güneş panelleri sayesinde güneş enerjisi elektrik enerjisine çevrilerek buradaki elektrik ihtiyacının belirli bir yüzdesinin güneş panelleri kullanılarak elde edilmesi sağlanıyor

Bunun yanında güneş paneline bir alternatif olabilecek rüzgâr gülleri de güneş panellerinin yanında doğaya elektrik üretirken karbon salmayan elektrik ve enerji üretimi alternatiflerinden. Bununla birlikte artık şirketler ve elektrik üreticileri elektrik üretirken artık doğaya da önem veriyorlar.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.