İnternette Sıkça Karşılaşılan 503 Service Unavailabe Hata Sorunu Nedir?

İnternette çok sık karşılaşılan sorunlardan birisi de 503 service unavailabe hatasıdır. Bu hata, ulaşılmaya çalışılan servisin mevcut olmadığı anlamına gelmektedir. Tablet, masa üstü, ya da telefonlarda bu hata oluşabilir. Bu durumda bazen sayfayı yenilemek bu sorunun çözülmesine faydalı olurken, bazen de bu işlem yeterli olmayabiliyor. İnternette sıkça karşılaşılan 503 service unavailable hata sorunu bazen bu işlemlerden daha fazla işlem gerektirebilir.

Windows hosting sunucularında devamlı olarak karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de hata sıklığının olmasıdır. Hata mesajı, pek çok defa çıkabilir. Bu hata mesajının sıklıkla oluşması altında birtakım sebepler vardır. Bu sebeplerden bir tanesi de bir türlü yazılım üzerinde sona ermeyen durumlardan oluşan sorundur. Sunucudaki işlemler sonlandırılmadığı durumda devamlı olarak hata verecektir. Sunucunun bu hataya bağlı olarak işlemler de application pools üzerinde bulunduğu yerden hala çalışmaya devam edecektir.

503 Service Unavailable Hatası Neden Meydana Gelir?

503 service unavailable hatası kişilerden gelen taleplere karşılık, sunucu tarafından iletilen bir takım hata kodlarından birisidir. İletilen bu hata kodu ile aslında kişinin talebini çok iyi şekilde işlendiğini fakat sunucunun bu duruma karşılık verememesi ya da kişinin talebinin işlenmesinin sona ermesi için bir takım ilave işlemler yapılması gerektiğini belirtir. 503 service unavailable hatası kişiye ulaşmaya çalıştığı internet sitesinin bulunduğu sunucunun geçici süreliğine aktif olamayacağını belirtir.

Bu hatanın oluşmasında, bant sınırının aşılması, aşırı kaynak harcanması, yazılım hataları, sunucu üzerinde sona ermeyen isteklerden kaynaklı durumlara bağlı olarak meydana gelebilir. Sadece bu durumlardan oluşmayan sorun, CPU ‘nun yetersiz kalması ya da RAM bellek yetersizliğinden de olabilir. Bu durumların herhangi birinin sorun oluşturduğunda karşılaşılabilir. İnternette sıkça karşılaşılan 503 service unavailable hata sorunu çözümü için yapılması gereken bazı işlemler vardır.

503 Service Unavailable Hatası Sorununda Yapılacak İşlemler

Bu durum kişileri oldukça strese girmelerine sebep olan bir durumdur. Kişi, ulaşmaya çalıştığı bir sayfaya yönelmek istediğinde karşısına bir hata çıkar. Sayfayı defalarca yenilemek ile bu sorun geçmeyebilir. Bu durumdan kurtulmak için bazı işlemler yapmak gerekir. 503 service unavailable hatası çıktığında,

  • İlk başta havuzun baştan boşaltılması işlemi yapılmalıdır.
  • RAM ve CPU düzeylerinin takibi mutlaka yapılmalıdır.
  • Sunucu disk üzerinde I/O olup olmadığı bakılmalıdır.
  • Reguest kontrolü düzenli yapılmalıdır.
  • Yazılımda bulunan error log kontrolünün yapılması olumsuz bir durum varsa düzelmesinin yapılması sağlanmalıdır.
  • Eklenti ve konu gibi kaynakların yeterli seviyede olmasının kontrolü yapılmalıdır.

Bu belirtilen maddelere dikkat edildiği durumda 503 service unavailable hata sorunu ile karşılaşmak durumunda kalınmayacaktır. İnternette sıkça karşılaşılan 503 service unavailable hata sorunu kullanıcıların en büyük sorunlarından birisi olmakla birlikte belirtilen işlemler doğru yapıldığı taktirde bu sorun can sıkıcı hale gelmeyecektir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.