Proxy Ayarları İçin Yapılacak Olan İşlemler

Proxy, en kolay anlamıyla herhangi bir siteye bağlanmak için farklı bir kanaldan gitmeye faydası olan bir araçtır. Vekil sunucu olarak Türkçe karşılığı bulunan Proxy, 10 seneden daha fazla bir süredir var olmaktadır. Ancak son 5 yıldır adından daha çok söz ettirmeyi başarmıştır. Proxy ayarları için yapılacak olan işlemler konusuna geçmeden önce Proxy kullanım amacının da bilinmesi gerekir.

Normal durumda bir siteye bağlanırken, kişilerin internet sağlayıcısının sunucusu yolu ile bağlantı gerçekleştirilir. Ancak vekil sunucusu adı ile Proxy, adının hakkını vererek, araya çeşitli bağlantı bırakılmasına olanak verir. Böylelikle kişinin bağlanmak istediği internet sitesi orijinal sunucunun IP’sini değil, vekil sunucusu ile sunulan üçüncü IP’yi tanımlar.

Proxy Ayarları Neden Kullanılıyor?

Yasaklı sitelere girmek isteyenler için Proxy sıkça uygulanmaya başlanmıştır. Yalnız bu amaçla kullanılmayan Proxy, aynı şekilde güvenli ve hızlı bağlantı kurmak için de kullanılır. Bazı durumlarda orijinal internet sunucusunun zayıf kaldığı durumlarda Proxy’nin güvenli ve hızlı bağlantısı olması sebebi ile daha fazla şirketler arasında kullanılmaya başlanmıştır.

Proxy, kişiye sunulan internet sunucusunun kaliteli ve daha iyi olduğu zannedilen, hür bir alandan internete bağlanmalarını gerçekleştirir. Manuel biçimde yapılan Proxy ayarları, Proxy kodları geliştirilerek internet ile kullanıma sunulur. İster kişisel ister şirketler tarafından yapılabilen bu işlem araştırma sonucunda düzgün çalışan Proxy kodlamalarına ulaşmak mümkün olacaktır. İnternet sağlayan her yerden Proxy ayarları bölümüne ulaşmak mümkündür. En fazla tercih edilen üç ana program bulunmaktadır.

Google Chrome Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Google Chrome Proxy ayarları için yapılacak olan işlemler için ilk önce cihazın ayarlar bölümünden gelişmiş sembolüne dokunarak Proxy ayarlarını aç kısmına gelinir. Buradan yerel ağ için Proxy kullan sembolüne dokunarak işlem gerçekleşmiş olur.

Mozilla Firefox Proxy Ayarları İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu tarayıcı için Proxy ayarlarının değişmesi gerekiyorsa, ilk önce cihazdan araçlar kısmına gelinir. Buradan seçenekler bölümüne gelinip tıkladıktan sonra gelişmiş simgesine dokunulur. Daha sonra ağ bölümüne gelerek ayarlar sembolüne tıklanır. Bu işlemlerden sonra gelecek olan Google Chrome ‘da yapıldığı gibi Proxy ayarlarına girilmesi yeterli olacaktır.

İnternet Explorer ile Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

İnternet Explorer için yapılması gerekenler ise, telefondan araçlar sembolüne gelinir. Buraya tıklandıktan sonra internet seçenekleri kısmına geçilir. Bağlantılar bölümüne gelip, buradan da yerel ağ ayarları simgesine dokunulur. Yerel ağ için bir Proxy sunucusu kullanmak gerekir. Bu işlemlerin sırasıyla yapılmasından sonra kutucuğun işaretlenmesi yapılır. Burada görülen boş alana Proxy adresi yazılır. Böylelikle İnternet Explorer ile Proxy kullanımı gerçekleşir.

Proxy ayarları için yapılacak olan işlemler bunlardan ibarettir. Bu işlemler ile ister yasaklı sitelere girmek için isterse güvenli ve hızlı bağlantı yapmak isteyen kişiler veya şirketlerin kullanabileceği bir program olmuştur.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.