İş Bankası karını % 51 arttırdı

İş Bankası”nın 2009″da konsolide aktif büyüklüğü 128 milyar 916 milyon TL, konsolide net karı ise 2 milyar 752 milyon TL oldu.
Bankanın toplam mevduatı yüzde 14.4 artarken, toplam kredileri ise yüzde 2 oranında artışla 52.7 milyar TL oldu.
İş Bankası, 2009’da konsolide aktif büyüklüğünün yüzde 16 artışla 128 milyar 916 milyon TL’ye, konsolide net karının da yüzde 51’lik artışla 2 milyar 752 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı.
Yapılan açıklamada, İş Bankası’nın 2009 yılında da Türk Lirası kredilerdeki liderliğini sürdürdüğü, 2009 sonu itibarı ile konsolide öz kaynaklarını 15,3 milyar TL’ye yükselterek, Türk bankacılık sektörünün en yüksek öz kaynak büyüklüğüne sahip bankası olduğu belirtildi.
Bankadan yapılan açıklamada, 2008’in ikinci yarısından itibaren tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de etkili olan küresel ekonomik krizin kredi talebinde yarattığı büyük daralmanın ve buna paralel olarak bankacılık sisteminde kredilendirmede artan ihtiyatlı yaklaşımın toplam kredi hacmindeki büyümenin önemli ölçüde azalmasına neden olduğu belirtildi. Açıklamada kriz koşullarına karşın, sektörün Türk Lirası kredilerde en büyük kredi portföyüne sahip Bankası konumunu koruyan İş Bankası’nın, Türk Lirası kredi portföyünü konsolide bazda yüzde 5 büyütürken, toplam kredilerini yüzde 2 oranında artırdığı belirtildi. Bankanın 2009 sonu itibariyle konsolide kredi toplamı 52 milyar 760 milyon TL seviyesine ulaştı.
AKTİF BÜYÜMESİNDE MENKUL KIYMETLERİN ROLÜ ARTTI
Açıklamada, krizle birlikte takibe intikal eden kredilerde de kayda değer düzeyde artış görülmekle birlikte, İş Bankası’nın bu kredilere yüzde 100 karşılık ayırma politikasını istikrarlı bir şekilde sürdürdüğü vurgulanarak, mali sonuçlarla ilgili şu değerlendirmede bulunuldu:
“Kredi piyasasında talebin daralması ve artan riskler nedeniyle aktifteki büyüme, sektör genelinde olduğu gibi daha çok menkul kıymetler portföyündeki büyüme ile gerçekleşti. Bir önceki yıla göre yüzde 53 oranında büyüyen menkul kıymetler portföyünün toplam aktifler içerisindeki payı bu çerçevede yüzde 27’den yüzde 35’e ulaştı. Aktif fonlamasında maliyet unsurunun azami ölçüde dikkate alındığı bir anlayışla hareket eden Banka, hızla gerileyen faizler sebebiyle artan faiz duyarlılığına karşın 2009 yılında hem kaynak maliyetini uygun seviyelerde tutmayı hem de mevduatını artırmayı başardı. Banka, bu çerçevede konsolide mevduat toplamını yüzde 14,4 oranında geliştirirken, mevduatın yanı sıra diğer alternatif piyasalardan da azami ölçüde yararlanarak uygun maliyetli fon sağlama imkânlarını değerlendirdi ve net faiz gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında artırdı.
Net faiz gelirlerindeki gelişmenin yanı sıra diğer gelirlerin de katkısıyla Banka, konsolide faaliyet gelirlerini yüzde 22 oranında artırdı. Sonuç olarak, Bankanın 2009 yılı faaliyetleri sonucunda oluşan konsolide net kârı bir önceki yıla göre yüzde 51 oranında artarak 2 milyar 752 milyon TL’ye ulaştı.”
Bankadan yapılan açıklamada, “İş Bankası, önümüzdeki dönemde de 2009 yılı ve öncesinde olduğu gibi, müşterileri, hissedarları, çalışanları ve iş ortakları ile ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmaya ve büyümeye devam edecektir. İş Bankası, 85 yıllık bilgi, birikim ve hissedarlarının desteğiyle oluşturduğu güçlü özkaynaklarını verimlilik ve ihtiyatlılık prensipleri çerçevesinde temel bir güç olarak kullanarak, faaliyetlerini hem Türkiye’de hem de yakın coğrafyamızda genişletme yönündeki stratejik hedefine bağlı kalmayı da sürdürecek” denildi.
İş Bankası’nın 2009 yılı içerisinde hizmet ağına dahil ettiği 54 şube ile şube sayısı 1093’e çıkarken, toplam personel sayısı da 1549 kişi artışla 22 bin 473 kişiye yükseldi
Kaynak: www.internethaber.com

Önceki İçerikYeni Fiat Doblo'da yok yok
Sonraki İçerikMomentumun korunumu
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.