İşte 3G'ye uyumlu cep telefonları

Haziran ayı ile cep telefonu sektörü de alt üst olacak.

3G hizmetinin başlamasıyla, bu teknolojiye uyumlu yeni cep telefonları kullanılmaya başlanacak. Bu sebeple 2010 yılında 12 milyon cep telefonunun ikinci el piyasasına çıkacağı ya da çöpe atılacağı tahmin ediliyor.

İhalesi önceki gün yapılan 3G (3.nesil) teknolojisinin cep telefonu piyasasına etkilerini değerlendiren Mobil İletişim Sistemleri ve İşadamları Derneği (MOBİ- SAD) yönetim kurulu üyesi Caner Özgül, Türkiye’de 3G uyumlu telefonların satışının 2010 yılında patlama yapacağını söyledi.

Türkiye’de son alınan verilere göre 65 milyon cep telefonu kullanıcısı bulunuyor. Piyasada 3G uyumlu cihazların sayısı ise 3 milyon civarında. Özgül, 2009 yılı içerisinde 4 milyon yeni cihazın daha piyasaya girmesini beklediklerini, ancak insanların 3G’yi anladıktan sonra 2010 yılında 8 milyon yeni cihazın Türkiye’de satışa sunulacağını söyledi.

Yeni telefonların gelmesiyle birlikte eskilerin ya ikinci el piyasasına çıkacağını ya da çöpe atılacağını belirten Özgül, ikinci el telefon sayısının 2009 yılında 8 milyonu, 2010 yılında da 12 milyonu bulacağını ileri sürdü. Özgül ayrıca, 2010 yılında 3G uyumlu telefon toplamının 20 milyonu bulacağını belirterek 3G kullanan abone sayısının da ortalama bu rakama eşit olacağını ifade etti.

FİYATLAR DÜŞECEK

Özgül, ikinci el telefon piyasasının kayıt altına alınamadığını, ancak 3G’nin bunun için bir fırsat olduğunu belirterek, “Yıllık 1 milyar YTL ikinci el cep telefonu piyasasında kayıtsızca dolaşıyor. Yüzde 1 oranında vergi alınırsa hem cihazlar kayıt altına alınır hem de devlete gelir kaynağı olur” diye konuştu.

MOBİSAD Başkanı Murat Dursun ise halen bin 200 YTL civarında satılan üçüncü nesil uyumlu cep telefonlarının fiyatlarının yeni yıldan itibaren düşeceğini belirterek fiyatların 250 YTL’ye kadar ineceği müjdesini verdi.Bugün

Kaynak:

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.