Kablosuz teknolojiden mucize ürünler geliyor

Kablosuz teknolojiden mucize ürünler geliyor
Günümüz teknolojisinde giderek artan bir trend olan Wi-Fi ve Wimax teknolojileri, Ar-Ge merkezlerinin de gözdesi.
Birçok teknoloji ürününün temelinin atıldığı Silikon Vadisi’nde üzerinde çalışılan yeni ürünlerin de daha çok bu teknolojiler üzerinde olduğu görülüyor. Buna göre tek bir parmak hareketiyle bir dosyayı cep telefonundan PC’ye aktarabilen ürünlerden, sesli komutla internette arama yapan cihazlara kadar yeni birçok ürün bulunuyor.
ilişim şirketlerinin beşiği olan ABD’de California Eyaleti’ndeki Silikon Vadisi; üniversiteleri, Ar-Ge merkezlerini ve bu kurumlarla işbirliği-ortaklık şeklinde faaliyet yürüten birçok şirketi barındıran bir bölge.

Birçok şirketin pazara yeni çıkaracağı ürünleri yaratan beyin ekibinin çalıştığı araştırma merkezlerinde, gelecekte kullanacağımız yüzlerce teknolojik hizmetin temelleri atılıyor. Geçtiğimiz hafta Silikon Vadileri’nin en eskilerinden olan California’daki Santa Clara bölgesindeki izlenimlerimiz, teknolojide nereye doğru gidildiğine ilişkin çarpıcı ipuçlarını kapsıyor. İntel’in [email protected]İntel Day etkinliğini takip etmek için gittiğimiz Santa Clara’da, yeni birçok teknolojinin oluşturulduğu araştırma merkezleri ve laboratuarları gezdik. Ancak yeni teknolojileri ve ürünleri geçmeden önce bir Silikon Vadisi manzarası çizmekte fayda var.
70 yıllık geçmişi olan Silikon Vadisi’nin ilk başlangıç tohumlarını atan 1939’da kumlan Hevvlett and Packard (HP) olmuş. HP’den sonra dünyanın ilk teknoparkı da San Francisco’nun hemen güneyinde San Jose, Palo Alto, Santa Clara, Sunnyvale, Fremont gibi küçük yerleşim birimleri arasında oluştu.
Bu oluşumda, bölgenin en önemli üniversitesi Stanford’un rektörü Profesör Frederick Emmons Terman’ın katkısının çok büyük olduğu biliniyor. Çünkü üniversite mezunu gençlere başlangıç sermayesi vermeyi akıl ederek, onları şirket kurmaya ikna etmiş. Bundan yararlanan ilk öğrencileri de William Reddington Hewlett ve David Packard olmuş.
Şirketlerini evin arkasındaki garajda kuran bu iki öğlencinin üniversiteninin uzantısı olarak başlayan bu şirketleşme girişimi, o bölgeyi 1951’den itibaren bir teknoloji parkına dönüştürme lokomotifi oldu. Silikon Vadisi’nin bugününe ait verilerine göre bölgedeki şirketlerde 1 milyon 381 bin kişi çalışıyor. Silikon Vadisi, ABD milli gelirinin yüzde 2. Tini, California milli gelirinin ise yüzde 16’smı üretiyor.
TREND KABLOSUZ TEKNOLOJİLER
Silikon Vadisi’nde şu günlerde ise birçok büyük bilişim şirketinin araştırma merkezi bulunuyor. Son zamanlardaki araştırma trendi ise mobilite ve kablosuz internet teknolojisiyle yaratılan farklı uygulamalar olarak öne çıkıyor.
Dünyada Türkiye’nin aksine kablosuz internet olarak adlandırılan Wi-Fi ve Wimax teknolojileri çoktan istenilen yaygınlığa ulaştı. Böylece kablosuz teknoloji ve mobil cihazlarla ortaklaşa yapılan uygulamalar da farklı boyutlara geldi, intel’in de araştırmalarında yeni teknolojilerini kablosuz internet üzerinden fotoğraf makinesi, TV, PC, cep telefonları gibi birçok cihazın, birbirine bağlanabilmesi üzerine yapüğı görülüyor. Dünyada da böyle bir trend söz konusu. Kablosuz internet geliştikçe ve yaygınlaştıkça biz de evimizdeki ya da ofisimizdeki ayrı ayrı kablolarla aktardığımız fotoğraf ya da belgeleri tek bir tuşla aktarma şansı yakalayabileceğiz. Araştırma merkezlerinde oluşturulan yeni teknolojilerden belli başlı ilginç ürünleri derledik. Bu ürünler şu aşamada demo halinde ama 2010 yılı sonuna kadar pazarda yer bulması bekleniyor.
GELECEĞİN KABLOSUZ 6 TEKNOLOJİSİ
SES KOMUTLU ARAMA (SPEECH RECOGNİTİON)
İnternetten bilgi arama artık neredeyse her an yaptığımız bir faaliyet haline geldi. Aramalara yeni bir boyut ise ses komutuyla geldi. Konuşma yoluyla internette arama yapma olanağı sağlayan bu sistem, içine kurulu yazılımın yardımıyla ve
video kamerasıyla yüzünüzü tanıyor, ağız hareketlerinize göre komutları algılıyor. Böylece internette örneğin Google’da aramak istediğiniz bir konuyu söylediğinizde anında ekrana tüm bilgileri getiriyor. Sistem ayrıca Windows 7 ile de uyumlu.
OTURDUĞUNUZ YERDEN YÖNETİN (NATURAL İNTERFACES FOR THE LİVİNG ROOM)
Oturma odalarında bulunan cihazlarınız için tasarlanmış bu ürün, televizyon ile set-top-box (bir vericiden ya da ağdan yayının alınabilmesi için ihtiyaç duyulan elektronik cihaz) arasındaki koordinasyonu sağlanıyor. Bu ürün, taşınabilir internet aracı Mobile İnternet Device’lar (MID) temelinde yapılandırılmış. Bu ürünle MID üzerinden video ve fotoğraflarınızı televizyonunuza ve bilgisayarınıza internet teknolojisiyle direkt aktarım yapabiliyorsunuz. Yani aktarım için kabloya gerek kalmıyor. Hem de bunu MID cihazınızı sallama ve konuşma komutuyla da yapabilme olanağı bulunuyor.
BİR FOTOĞRAF KARESİYLE ANINDA BİLGİ (MOBİLE AUGMENTED REALİTY)
Mobil internet cihazlarında kullanılan bu ürün, internetten bilgi edinmeye farklı bir boyut getiriyor. İnternet mobil cihazınızla herhangi bir tarihi eserin, önemli bir bina veya yapının fotoğrafını çekmeniz onunla ilgili anında milyonlarca bilgiye ulaşmanız için yeterli çünkü. İntel atom uygulamasıyla kullanılan bu sistemde şu an için 1500 yapı ve eserin fotoğrafı mevcut. Bu sistem sayesinde bir seyahat esnasında önünden geçerken merak ettiğiniz bir yapının fotoğrafını çektiğiniz anda mobil internet cihazınızda o yapıyla ilgili tüm bilgiler anında arka
arkaya çıkıyor. Bu bilgiler internet ansiklopedisi Wİkipedia tarafından sağlanıyor.
İKİ BİLGİSAYARLA ANINDA GÖRÜNTÜ (PARALLEL COMPUTİNG)
Bu ürün ayrı yerlerdeki iki bilgisayar arasında gerçek zamanlı fiziksel aktivite sağlıyor. Üç boyutlu teknolojiye sahip kamerayla birlikte görüntülü görüşme olanağı sağlayan bu sistemde karşılıklı tüm hareketler direkt olarak bilgisayarda görünebiliyor. Böylece gerçekçi bir görüntü ve ses sağlanabiliyor. En çok da üç boyutlu oyunlar için ideal olan bu sistem ayrıca rehabilitasyon, spor aktiviteleri, dans, video konferans gibi konularda kullanılmak için ideal.
BİR PARMAK HAREKETİYLE AKTARMA (CSLL COMPOSİTİON AND COLLABORATİVE OFFİCE)
Bu ürünle ofisteki tüm cihazlar birbiriyle koordineli olarak çalışıyor. MID, PC, televizyon arasında tüm dosyaları ekrandan aktarabiliyorsunuz. Bilgisayarınıza, televizyonunuza ya da mobil cihazınıza kurduğunuz sistemle bir parmak hareketiyle
bilgisayardaki dosyayı mobil cihazınıza, oradan televizyona
aktarabiliyorsunuz. Örneğin bir sunum yaparken cep telefonunuzdaki bir çalışmanızı anında bir hareketle televizyona aktarabilir böylece herkese bunu aynı anda gösterebilirsiniz.
SINIFLAR İÇİN ÇOCUK BİLGİSAYARI
Çoğu sınıfta artık çocuklar ClassMate PC’Ier üzerinden çalışma yapıyor. İşte şimdi yeni teknoloji bunu daha da öteye götürecek bir sistem yapmış. Buna göre her bir öğrencinin bilgisayarında ortak bir ağ var, bu hem öğretmenin bilgisayarına hem de projektör tahtaya bağlı. Öğretmen bir öğrencinin o anda çalışmasında ne aşamaya geldiğini ya da bitirdiği ödevini tahtaya aktarmasını söylediğinde öğrencinin bilgisayarındaki dosyası mouse’yla masaüstündeki tahta bağlantısına götürmesi yeterli olacak
Kaynak: www.milliyet.com.tr

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.