KEY'de yeni ek liste tamamlandı

KEY’de kanun kapsamında oluşturulan ilk liste, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) gönderildi.
Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabının tasfiyesi amacıyla süre uzatımına ilişkin çıkarılan kanun kapsamında oluşturulan ilk liste, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) gönderildi.
Tasfiye Halindeki Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk listenin 1 milyon 665 bin kişiye yaklaşık 560 milyon lira ödemeyi öngördüğünü bildirdi
Kanun uyarınca, ilk listenin hazırlanması konusunda Mart sonuna kadar sürelerinin bulunduğunu hatırlatan Sayın, ancak, hak sahiplerini daha fazla bekletmemek için bu ay içinde ilk listeyi tamamlamak için büyük gayret gösterdiklerini söyledi. Listenin Şubat ayının ikinci yarısında tamamlanmasını öngördüklerini ancak, kurumlardan gelen listelerde oldukça fazla yanlış olması nedeniyle bu sürenin uzadığını anlatan Sayın, şu bilgiyi verdi:
”İlk aşamada listenin 2 milyon kişiyi ilgilendirmesini öngörüyorduk. Ancak hala çok hatalı listeler gönderildi. Söz gelimi 60 bin kişiye aynı vatandaşlık numarası verilmiş. Bunları düzeltmek zaman aldı. Söz verdiğimiz gibi, ilk ödeme listesini bugün Emlak Konut GYO’ya gönderiyoruz. Hatalı bildirimler ve ödenemeyecek tutarların silinmesi nedeniyle listedeki hak sahibi sayısı 1,6 milyon civarında kaldı. 5-10 bin kişiye ilişkin hataların da düzeltilmesi için çalışıyoruz. Bunları da gelecek hafta listeye ekleyebiliriz.”
KURUŞUN ALTINDA KALAN TUTARLAR SİLİNDİ
Verilen bilgiye göre, bazı hak sahipleri için ödenen ana para tutarının kuruşun altında kalması nedeniyle nemalandırma yapılamadı. Bu tutarların bilgisayara girişi ve ödemesi mümkün olmadığı için bu tutarlar silindi.
Sayın, ”Önceden, kuruşun altında (para) vardı. 2,5 kuruş 100 para idi. Şimdi kuruşun altında bir birim yok. Bir, iki kez anapara ödenmiş veya aylık ana parasının bile tamamı ödenmemiş insanlar var. Bunların bugünkü para birimi ile kuruş bile etmiyor. Ödenmesi mümkün değil, bilgisayara işlenmiyor. Bu nedenle limitin altında kalan tutarlar silindi. Biz vatandaşın haklarının zayi olmaması için kılı kırk yararak çalışma yapıyoruz. İnce eleyip sık dokuyoruz. Çalışmalar bu nedenle uzuyor” dedi.
Listenin Emlak Konut GYO’ya gönderilmesinden sonra şirket, kontrol ve doğruluk testlerini yaparak, listeyi kendi internet sitesinde ve Resmi Gazete’de ilan edecek. Ödemeler, bu işlemlerden sonra Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacak.
Yasa uyarınca, Tasfiye Halindeki Emlak Bankası KEY birimi, 3 aylık dönemler halinde yeni listeler oluşturabilecek.
Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.