Maraton başladı, bu yıl sınav iki aşamalı

Üniversite adaylarının iki aşamalı sınav maratonu başladı… 
Üniversite adayları bu yıl geçen yıllardan farklı bir sınav sistemi için kolları sıvadı. Öğrencilerin dershanelerdeki ”sınav maratonu” başladı.
Sistemdeki değişikliğin ardından bu yıl öğrenciler Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) olmak üzere iki kademeli sınava girecek.
SINAV TAKVİMİ
YGS’ye nisan ayının ilk yarısında, LYS’ye ise haziran ayının ikinci yarısında girecek öğrenciler, yeni sisteme alışmanın telaşını yaşarken, dershaneler de sistemi anlatmaya çalışıyor.
Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, lise son sınıf öğrencileri için derslere başlandığını belirterek, mezun öğrencilerin ise eylül ayı itibariyle eğitime başlayacağını bildirdi.
700 SAAT DERS 10 LİRA
Eğitime başlanmasına karşın kayıtların da devam ettiğini kaydeden Köprülü, dershaneye göre yıllık 500 ile 700 saat arasında değişen derslerin birim ücretlerinin 5-10 TL arasında olduğunu kaydetti.
ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE YENİ SİSTEM
Üniversiteye girişte yeni sisteme geçildiğini hatırlatan Köprülü, sistemin yeni olmasına karşın ders içeriklerinin değişmediğini söyledi.
Dershanelerin yeni sisteme uygun dokümanlarını hazırladığını anlatan Köprülü, şöyle konuştu:
”Dershaneler yeni sisteme hazır. Sınavın iki aşamalı olması herhangi bir olumsuzluk yaratmayacak. İlk sınav nisan ayında yapılacağı için ikinci sınava fazla zaman kalmayacak. Bu nedenle sezon başından itibaren öğrenciler her iki sınava da çok iyi hazırlanacak. Ayrıca, öğrencilerin kafa karışıklığını önlemek için yeni sistemi anlatan broşürleri de kayıt yaptıran tüm öğrencilere dağıtıyoruz.”
SİSTEM ÖĞRENCİ KALİTESİNİ ARTIRACAK
Köprülü, yeni sistemin öğrencilerin yükünü biraz daha artıracağını belirterek, üniversite kazanmak isteyen öğrencilerin daha ciddi hazırlanması gerektiğini anlattı.
Yeni sınav şeklinin öğrencileri daha çok ders çalışmaya teşvik edeceğinin altını çizen Köprülü, ”Yeni sistemin üniversitelerdeki öğrenci kalitesini artıracağına inanıyoruz. Çünkü öğrenciler sınavı kazanmak için artık daha donanımlı olmak zorunda” diye konuştu.
 Kaynak: www.internethaber.com

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.