Marmara bölgesinde hangi tarım ürünleri yetiştirilir, marmara bölgesinin hangi yöresinde hangi tarım ürünleri yetiştirilir, buğday nerede yetiştirilir, Ayçiçeği marmara da nerede ekilir, Şekerpancarı Marmara bölgesinin neresinde yetiştirilir, Marmarada tütüm yetişen yerler nerelerdir, Marmara da hangi şehirlerde tütün yetiştirilir, Mısırın marmara bölgesinde yetiştirildiği yerler neresidir, Marmarada pirinç ekilen yerler, zeytin dut sebze ve meyve marmara bölgesinin nerelerinde yetiştirilir, hangi tarım ürünü nerede yetiştirilir

Buğday Marmara bölgesinin neresinde yetiştirilir  : Trakya’da Ergene Bölümü’nde yoğun olarak yetiştirilir. Bölge, üretimde İç Anadolu’dan sonar 2. sırada yer alır.
Ayçiçeği Marmara bölgesinin neresinde yetiştirilir  : Tohumlarından yağ elde etmek için yetiştirilir. Türkiye üretiminin % 80 ini bu bölge karşılar. Ergene ve Güney Marmara Bölümleri’nde ekimi yoğunlaşır.
Şekerpancarı Marmara bölgesinin neresinde yetiştirilir  : Trakya, Güney Marmara ve Adapazarı ovalarında ekim yapılır.
Tütün Marmara bölgesinin neresinde yetiştirilir   : Bölge, Türkiye üretiminde 3. sırayı alır. Bursa, Balıkesir, Adapazarı’nda ekimi yoğunlaşır.
Mısır Marmara bölgesinin neresinde yetiştirilir   : Bölge, üretimde Karadeniz’den sonra 2. sırayı alır. Adapazarı ve Bursa önemli ekim alanlarıdır.
Pirinç Marmara bölgesinin neresinde yetiştirilir  : Meriç ovalarında ekimi yoğunlaşır. Edirne bölge üretiminde ilk sırayı alır.
Şerbetçi otuMarmara bölgesinin neresinde yetiştirilir  , hangi sanayide kullanılır : Bira sanayinde tad ve koku verici olarak kullanılır. Bilecik Yöresi’nde ekimi yapılır.
Zeytin Marmara bölgesinin neresinde yetiştirilir  : Güney Marmara Bölümü’nde Gemlik ve Mudanya Yöresi’nde üretimi yoğunlaşır. Bölge, üretimde Ege’den sonar 2. sırayı alır. İri kalitede sofralık zeytin yetiştirilir.
Dut Marmara bölgesinin neresinde yetiştirilir  : Bölgede ipek böceği yetiştiriciliğine bağlı olarak dutçuluk önem taşır. Bursa, Balıkesir, Bilecik Yöresi’nde yoğun olarak yetiştirilir.
Meyve Marmara bölgesinin neresinde yetiştirilir   : Bursa Yöresi’nde yoğun olarak yetiştirilir. Şeftali, kiraz, çilek, kestane ve üzüm başlıcalarıdır.
Sebze Marmara bölgesinin neresinde yetiştirilir  : Bursa ve Adapazarı ovalarında yoğun olarak yetiştirilir. Domates, patates, sarımsak, soğan, patlıcan, kabak, biber başlıcalarıdır.
Kaynak: www.tekblogcu.com izni ile alınmıştır

1 YORUM

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.